Pişiğe karşı evde uygulanabilecek çözümler

Bebeklerde epeyce yaygın görülen pişik, bebeğin bezli olduğu alanda kızaran iltihaplı deriye verilen isimdir. Pişik, beslenme değişikliğinden meydana geldiği gibi, losyon, bebek mendilleri, sabunlar, kimyasal ve bebeğin bezinin uzun süre değiştirilmemesi nedeniyle de görülebilir. Bir Takım çocukların cildi diğerlerine kadar daha hassas yapıya sahip olur. Ciltteki sürtünme döküntülere ve bu döküntüler de enfeksiyona yol açabilir.

Bebeğinizin poposundaki döküntülerde bakteriler bulunur. Bu yüzden öncelikle bu bakterilerin yayılmaması için bebeğinizin bezini değiştirmeden önce ve sonra mutlaka ellerinizi yıkayın.

Pişiğe aleyhinde evde birtakım doğal yöntemler de uygulayabilirsiniz. Natürel ama bebeğinizin sağlığı için defalarca önce doktora danışmakta avantaj var.

Pişiğe karşısında evde uygulayabileceğiniz yöntemler:

Vazelin: Vazelin pişik için muheşem bir konut çözümüdür. Bebeğin bezini değiştirirken, etkilenen alan üstünde daima ince bir tabaka vazelin sürün. Vazelin uygulamadan önce bebeğinizin altını ılık su ve yumuşak bir havlu yardımıyla temizleyip iyice kurutun.

Hindistan cevizi yağı: Hindistan cevizi yağı, nemlendirici ve anti-mantar özelliğine sahip olduğu için pişik sorununa aleyhinde çok iyi sonuç verir. Bebeğinizin bezini her değiştirdiğinizde poposuna Hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz. Şiddetli döküntü varsa, Hindistan cevizi yağının içine birkaç damla akarsu ağacı yağı da ekleyebilirsiniz.

Anne sütü: Emzirmek bebekleri birçok enfeksiyon ve bakteriye karşı korur. Bunun için bebeğinizi ne kadar emzirirseniz böylece faydasını görürsünüz. Enfekte alana birkaç damla anne sütü uygulayarak açık bir şekilde kurumasını sağlayın. Arkasında bebeğinizi bezleyebilirsiniz.

Zeytinyağı: Zeytinyağının nemlendirici özelliği cildi yatıştırır. 1 tatlı kaşığı suyun içine 1-2 dere kaşığı zeytinyağı karıştırıp bebeğinizin altına kibarca uygulayın. Ardından bezleyebilirsiniz.

Masaj yağı: Badem yağı, susam yağı ve jojoba yağı gibi yağlar pişik kabarcıklarına gelir. Bebeğinizi banyodan daha sonra adamakıllı kurulayın ve bu yağlardan herhangi biri ile bebeğinize nazikçe masaj yapın. Bu Nedenle bebeğiniz hem gevşemiş olur, hem de pişiğe aleyhinde bir tedbir almış olursunuz.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir