Posa bizi kanserden korur

“Posa bizi kanserden korur” diyen Beslenme Uzmanı Canan Aksoy posalı beslenmenin faydalarını anlatıyor.

Beslenme Uzmanı Canan Aksoy, bir fazla araştırmanın posa oranı yüksek olan besin şeklinin özellikle sütun ve rektum kanserlerini önlemede etkili olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.

Vücudumuzun sindiremediği, kan dolaşımımızda emiliminin yapılmadığı karmaşık karbonhidratların ‘posa’ olarak tanımlandığını gösteren Beslenme Uzmanı Canan Aksoy, “Posa aslında bir karbonhidrattır fakat karoser tarafından sindirilemediği için kalorisi ya da enerjisi yoktur” dedi.

Posaların suda çözünen ve çözünmeyen olarak ayrıldığını gösteren Aksoy, ikisinin de sağlığımız üzerinde önemli faydaları olduğunu belirtti.

Buğday, yulaf kepeği, kuru baklagiller, meyve ve sebzelerde bulunan posalar suda çözünmez ve bağırsakları harekete geçirir. Posanın dışkı hacmini artırdığı için kabızlık ve kabızlığın getirdiği mayasıl, divertikül gibi rahatsızlıkların önüne geçilmesini sağladığına aksan yapan Aksoy, posa oranı yüksek olan diyetlerin bilhassa kolon ve rektum kanserlerini önlemede epeyce etkin olduğunu belirtti. Aksoy, “Posa, bağırsaklardan geçerken zararlı maddelerin bağırsakla temasını engelleyip atılmasını sağlayarak kanserden bizi korur. Posa açısından varlıklı besinler, yağ ve enerji açısından düşük besinler oldukları için kilo verme ve koruma konusunda etkilidir. Posalı besinleri daha uzun süre çiğnediğimiz için tokluk hissimiz daha kolay oluşur, midede hacim kaplayıp mideyi geç terk ettikleri için de acıkma süremizi uzatır” dedi.

Kan şekerinin kontrolünü sağlar

Suda çözünen posaların da kan şekerini teftiş etmeye muavin olduğunun altını çizen Canan Aksoy, posanın mide boşalmasını geciktirdiği için şekerin emilimini yavaşlattığını, bunun da kan şekerinin kontrolünü sağladığını söyledi. Aksoy, “Suda çözünen posalar fena kolesterol seviyemizi düşürürler. Posa, kolesterolün ceset göre sindirimini engelleyerek kolesterol seviyesini aşağı çeker” dedi.

Posalı gıdalar hangileri

Posa esas olarak bitkisel kaynaklarda bulunuyor. Günde 5-7 porsiyon sebze-meyve veya salata tüketmenin posa alımınızı artıracağını söyleyen Canan Aksoy, üç başlıca öğünde salata bulundurmanın, ara öğünlerde meyve tüketmenin, öğlen veya akşam yemeklerinden birinde sebze ya da kuru baklagil tüketmenin bunu sağlamanın en kolay yolu olduğunu açıklama etti.

Beslenme Uzmanı Canan Aksoy’un posalı ve sağlıklı besin ile ilgili tavsiyeleri

· Beyaz ekmek yerine tam tane veya kepekli ekmekleri seçim edin: Ekmek öğünlerimizin vazgeçilmezidir, beyaz ekmek yerine posası daha yüksek olan bütün tane ya da kepekli ekmekleri seçmek posa alımınızı artırmanızı sağlayacaktır.

· Kabuğuyla tüketebildiğiniz meyve ve sebzeleri kabuklarıyla tüketmeye çaba edin. Meyve ve sebze kabukları posa açısından zengindir. Benzer sebepten ötürü meyve suları yerine meyve yemeyi seçim etmenizi öneririm. Kuru meyveler ayrıca dinç atıştırmalıklardır keza de posa oranları yüksektir. Günde birkaç tane kuru kayısı-erik-incir harcamak de posa ihtiyacınızı karşılanmasına yardımcı olacaktır.

· Kuru baklagiller çözünmeyen posaları içerirler, haftada 2 kez kuru baklagil tüketmeye çaba edin: Her sabahleyin kahvaltınızı peynir ekmekle yapmak yerine çeşitlendirin ve yulafı deneyin. Yulaf, özellikle de yulaf kepeği suda çözünmeyen posayı çokça içerir.

· Yemeklerinizde pirinç yerine bulgur kullanın: Bulgurun posası pirinçten daha yüksektir. başkaca son dönemlerde hayatımıza giren kinoa, karabuğday, kepekli pirinç de posa açısından zengindir.

· Aldığınız posanın daha pozitif işe yaraması için de su içmeyi dikkatsizlik etmeyin: Unutmayın ceset sistemimizin sürükleyici ve sağlıklı çalışması için gereken her şeyi ona vermemiz gerekir. Posa olmadan sistemimiz akıcı işlemez.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir