Rahat kıyafet alerji yapıyor

Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burçin Nalbantoğlu, “İlkbahar ve yaz aylarında yaygın olarak görülen polen ve tozun yanı sıra kuytu kıyafetler ve soğuk hava da alerji yapabiliyor” dedi.

Nalbantoğlu, alerjik hastalıkların, tüketilen herhangi bir gıda, ilaç ya da bağlantı edilen bir takım maddelere vücudun gösterdiği aşırı tepkiler sonucu meydana geldiğini söyledi.

Alerjik rahatsızlıkların kalıtımsal olmadığını, ileri yaşlarda da ortaya çıkabileceğine işaret eden Nalbantoğlu, şunları kaydetti:

Işık alerjisi dediğimiz nadir görülen vakalar var. Işık alerjisi olan hastalar karanlık bir ortamdan çok parlak bir ortama geçtiği süre uzun süren hapşırık krizlerine girebiliyor. Aydınlık ortamdan karanlık ortama girdiği süre hasta normale dönebiliyor. İlkbahar ve yaz aylarında yaygın olarak görülen çiçek tozu ve tozun yanı sıra dar kıyafetler ve soğuk hava da alerji yapabiliyor. öte taraftan ‘soğuk ürtikeri’ dediğimiz bir nesil de var. Birey, soğukla karşılaştığı zaman veya soğuk suya bir anda girildiğinde aniden tansiyon düşmesine, vücutta kabarıklıklara, kızarıklıklara ve hatta ölüme neden olabiliyor.

Nalbantoğlu, “basınç ürtikeri” diye bilinen alerjik hastalıkta ise vücudun giysiyle basınç altında kaldığı bölgede kızarıklıklar görüldüğünü açıklama etti. Burçin Nalbantoğlu, şahısların, bu tür şikayetleri olduğunda vakit kaybetmeden bir hekime başvurması gerektiğini vurguladı.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir