Reflüsü olan bebekler için annelere öneriler

Çocuklarda çok sık rastlanan mide içeriğinin yemek borusuna hatta ağza değin geri gelmesi hali olan reflü, bebeklerde 1. aydan itibaren görülmeye başlar ve kusmalara niçin olur. Bebeklerde gıda şeklinin değerlendirildiğini, beslenme hataları sebebi ile de reflü olabileceğini söyleyen Liv Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nermin Tansuğ, “Anneler bilhassa bebeklerin beslenmesini cesaretlendirmek ve sabaha dek uyumalarını sağlamak için yatmadan önce ya da uykuda bebelerini besler. Fakat bu reflüyü artırır. bu nedenle yapılmamalıdır. Özellikle reflüsü olan bebekler ve çocuklar son öğününden iki saat sonradan yatırılmalıdır” dedi.

Doç. Dr. Nermin Tansuğ’dan bebeğinde reflü sorunu olan annelere öneriler:

1- Ilk Önce gıda şekli ve çevre koşulları düzeltilmelidir. Reflü tanısı alan çocukta yatak başı 30 derece kadar yükseltilmelidir. Bilhassa sol emrindeki pozisyonda yatırılmaları reflüyü azaltır.

2- Reflüsü olduğundan değişkenlik edilen bebeklerin beslenmesinde uyarı edilecek nokta, kusmalar nedeniyle bebeğin adi koşullarda beslenmesini sürdürememesidir. böylece bebek çok yakından peşine düşüp takip edilmeli uyumlu olarak kilo artışı izlenmelidir.

3- Eksik miktarda, sıkça beslenmelidir. Her beslenmeden sonra gazı çıkarılmalıdır.

4- Bebeklerin yalancı emzik kullanmaları da reflü tedavisinde faydalı olabilir. Emzik bebekte tükürük salgısını ve bağırsak hareketlerini artırarak reflü olasılığını azaltır.

5- Anne sütü ile beslenen bebeklerde reflü belirtileri daha az görülür. Verilen besinlerin koyulaştırılması veya keçi boynuzu tozu katılmış özel mamalar kullanılabilir.

6- İnek sütü alerjisi varsa diyetten inek sütü çıkartılmalıdır.

7- Pasif sigara içimi de reflüyü arttırır. bu nedenle evde sigara içilmemelidir.

8- Büyük çocuklarda reflüyü arttıran çikolata, fazla yağlı baharatlı, acılı, ekşili cips, ketçap, mayonez, hardal, soğan, sarımsak gibi gıdalar, asitli gazlı içecekler yasaklanmalıdır.

9- Öğün miktarları küçük tutulmalı, ideal karoser ağırlığı korunmalı, akşam yemekleri yatmadan en az 2 saat önce yenmeli, yemeklerden daha sonra en düşük 1 saat yatar pozisyon alınmamalıdır.

10- Karın içi basıncını azaltmak amacı ile fazla sıkı elbiseler giydirilmemeli, kemerler çok sıkılmamalıdır.

Tedavisi nasıl yapılır

Reflü hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlar ise yemek yemek borusu kapakçığının basıncını artırarak, mide içeriğinin yemek yemek borusuna kaçışını önler, mide boşalmasını kolaylaştırır, mide asidini nötralize eder ya da azaltır. İlaçla tedaviye yanıt alınamadığı geçici solunum durması, ani bebek ölümü tehdidi gibi önemli belirtiler varsa, darlık gelişmişse, doğuştan kalp hastalığı veya akıl özürlü çocuklarda ender olarak cerrahi çare uygulanabilir.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir