sağlıksız güzellik trendleri

Her kadın güzelleşme uğruna farklı yollar deniyor. Peki bu yollar ne kadar sağlıklı? Daha hoş olmak uğruna sağlığınızdan taviz veriyor musunuz?

İşte sağlığınızı tehlikeye atan işlemler

Bronzlaşmak

Kapalı alanlarda bronzlaşmayla ilgili önemli risklere karşın, çoğu Amerikalı, özellikle gençler, hala bronzlaşmış bir dış görünüş elde etmek için güneş lambaları ve bronzlaşma yataklarına başvuruyorlar.

Kapalı solaryum ve güneş lambaları ultraviyole (UV) radyasyon yayar ve cilde ciddi zararlar verebilir; erken cilt yaşlanması, deri yanıkları, göz hasarı ve cilt kanserine yol açabilir. Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre, Amerika Birleşmiş Devletleri’nde yılda yaklaşık 28 milyon birey solaryuma giriyor. Ve bunların 2,3 milyonu genç nüfustan. Hem, UV ışığına sıkça maruz kalmak, bronzlaşmayı bir bağımlılığa dönüştürüyor. 2010 yılında Klinik ve Deneysel Cildiye’nde yayınlanan araştırmaya tarafından, kadınlar ve genç yaşta bronzlaşmaya başlayanlar, bronzluk için kompulsif istek geliştirmeye karşı bilhassa savunmasız oluyorlar.

Dövme

Bir kişinin vurma sayısının Kara Sarılık C riski ile dürüst orantılı olduğu 2010’da yapılan ir araştırmanın sonucu olarak ortaya sürülmüştür. Bilhassa de dövmenin yapıldığı iğne, enfekte kanla bağlantı etmiş ise. Kara Sarılık C’ye sebep olan virüs, karaciğere saldırıyor ve onun ısınmasına sebep oluyor ama bu da Mayo Kliniği’ne tarafından siroz veya sikatris, karaciğer kanseri ve karaciğer yetmezliği ile sonuçlanabilir. Keza, vurma esnasında kullanılan boyalar alerjik reaksiyonlara da sebep olabiliyor.

Botoks

Botoks enjeksiyonları, yüz kırışıklıkları için süratli bir düzeltme aracı haline gelmiştir. Botoks, botulinum toksin tip A’nın tıbbi bir formu ve kasları birkaç ay rahatlatıyor.

Clostridium botulinumden üretilen toksin, botülizme neden olan bir bakteri fakat nadir lakin ciddi bir hastalıktır. Enjeksiyon çoğunlukla güvenli olmakla birlikte, sızı ve enjeksiyon uygun morarma, baş ağrısı, mide bulantısı ve geçici adale güçsüzlüğü gibi alt etkileri ve komplikasyonlar her zaman meydana gelebilir.

Gözleri genişleten kontakt lensler

Circle Lenses, gözlerinizin daha büyük görünmesini sağlayan kontakt lensler, bir takım uzmanlara göre önemli görme sorunlarına niçin olabilir. Bu lensler FDA tarafından hemen şimdi onaylanmadı yani Amerika’da satışı yasa dışı fakat ABC haberlerine göre internet üzerinden 20 dolara satışa sunuluyorlar. Ve genç kızlar arasında epeyce popülerler.

Örgü ve dalga

Dermatoloji Arşivleri’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, Afrika- Amerikalı kadınların yüzde 60’ı bu sebeplerden daimi saç kayıpları yaşıyor. Bu tip saç kaybına merkezi santrifüj sikatrisyel alopesi deniyor ve tepede başlayıp kafa derisi baştan başa yayılabiliyor.

Deri beyazlatıcı kremleri

FDA’ya göre, bazı kozmetik ürünler, cilt ağartma kremleri de dahil, yüksek oranda cıva içeriyor. Cıva, deri beyazlatma ürünlerde kullanılıyor çünkü deri pigmenti melaninin üretimini engelliyor.

Yüksek oranda cıva, bazı sabunlar, losyonlar ve anti-aging kremlerin de vazgeçilmez içeriği, bu yüzden de çok uyarı edilmeli ve bilinmez ürünler tüketilmemeli. Cıvaya maruz kalmak önemli sağlık durumu problemlerine sebebiyet veriyor; böbrekler ve asap sistemine zara verebileceği gibi hemen şimdi doğmamış ve fazla ufak yaşta çocukların beyin gelişimini de etkileyebiliyor.

Saç düzleştirme ürünleri

Bir Takım saç düzleştirme ürünlerinin güvenli olmayan düzeyde formaldehit de dahil değişik kimyasallar içerdiği 2011’de Amerika Gıda ve Ilaç İdaresi tarafından dikkat mahiyetinde duyuruldu. Formaldehit gözleri ve burnu tahriş edebilecek dinç kokulu bir gazdır ve astım gibi solunum rahatsızlıkları olanlar veya cildi hassas ve alerjik olanlar için oldukça zararlı olabilir.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir