Sebepsiz bayılma nedenleri

Bayılma, bütün bir bilinç kaybı ile birlikte vücudun normal pozisyonunu koruyamayıp olduğu yere yığılmasını açıklama eder. Baygınlık halinde ise; tamamiyle bilinç kaybı yaşanmaz, kişi çevrede olup bitenlerin farkında olur. Ama güçsüzlük, yorgunluk ve halsizlik uyaranlara tatmin edici yanıt verilemez. Baygınlık sırasında yere düşmeler de yaşanabilir.

Gövde evvelden uyarı vermeyebilir

Sara hastalığının açık havada, bilhassa psikolojik etki aşağıda olan kısa süreli geçici bilinç kaybı olarak tanımlanan bayılma durumlarına “senkop” denilmektedir. Senkop, evvelden uyarı vermeyecek dek çabuk gerçekleşen, kısa süreli, bütün ve ani iyileşme ile düzelen beynin kısa süreli global beslenme-kanlanma bozukluğudur.

Sıcak hava ve susuzluk bayılma nedeni olabilir

Bayılmaya, kan dolaşımını idare eden mekanizmaların bir takım tetikleyiciler nedeniyle geçici olarak iş yapmaması, aşırı duyarlı olması durumlarında reflekslerle beyne kan akımının azalması neden olabilmektedir. Tuvalette ıkınma refleksi ile oluşan ya da sıkı yakalı gömleğin boyun ve şah damarlarına yaptığı basıda yaşanabilecek bayılmalar buna örnek gösterilebilir. Bir diğer sebep de kan hacminde genel ya da kısa süreli azalmaya emrindeki, kanın kalbe dolayısıyla beyne kısa süreli eksik veya düşük basınçta gitmesidir. Gençlerde ve yaşlılarda, bilhassa tansiyon ilacı kullananlarda sık izlenen, bulunulan yerden bir anda kalkma sonrası izlenen baş dönmesi, sendeleme ve fazla ileri durumlarda bilinç kaybı durumudur. Sıcak havalarda, susuz kalındığında, uzun süre ayakta kalındığında ve bacaklarda mirasçı varlığında senkop daha belirgin ve şiddetli yaşanabilir. Kalbe ait ciddi rahatsızlıklar da bayılmalara sebep olabilmektedir. Bu rahatsızlıklar; kalp kapağı hastalıkları, kalp içinde yer işgal eden kitleler ve ritim bozuklukları olabilmektedir.

Kalbe ait ciddi rahatsızlıklar varsa…

Bayılma şikayeti olan kişide kalbe ait önemli rahatsızlıkların da olması dikkate alınmalıdır. Çünkü hayat süresini kısaltma potansiyeli olan hastalıklar bu grupta bulunmaktadır. Çarpıntı, kalpte yapı bozukluğun izleniyor olması, ailede ani ölüm öyküsü ve şikayetlerin maddesel zorlanma sırasında veya istirahatteyken olup olmadığı, bayılma riskinin belirlenmesinde tezgâhtar olmaktadır.

Ritim bozukluğu bayılmalara sebep olabilir

ELEKTROKARDIYOGRAM, ekokardiyografi, T table testi (eğilebilir masa testi), ELEKTROKARDIYOGRAM holter incelemesi ve ara sıra koroner anjiyografi veya elektrofizyolojik egzersiz, bayılma sebebinin bulunmasında muavin olabilecek testlerdir. Bilhassa senkop bayılmaya en çok neden olan ve en tehlikeli sebebi yaratıcı aritmi teşhisi konulursa; hap tedavisi, kalp pili veya şok cihazı uygulamaları, ablasyon gibi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Birey sebepsiz ve ani artan bayılma atakları yaşadığında süre kaybetmeden doktora başvurmalıdır. Senkop adı verilen bayılmanın; kan şekeri düşüklüğü, epilepsi, ortopedik kökenli düşüşler ve psikoloji kökenli nöbetlerden içten bir şekilde ayırt edilmesi ve tedavinin bu yönde planlanması gerekmektedir.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir