Sevgilinize bu lafı söylemeyin

Antalya ‘da Izdivaç Okulu Projesi (EVOP) ile 6 dönemde 860 çifte sertikifa verildi. EVOP Aile Irtibat Uzmanı Psikolog Arif Özutku, eşler arası sorunlarda en önemli sıkıntının birbirine aleyhinde akıl olması olduğunu söyledi. Bayanların, hayat arkadaşlarına karşısında, ‘Artık sen beni sevmiyorsun‘ sözünü hiç bir vakit söylememesi gerektiğinin altını çizen Özutku, bu sözden, ‘Ben bundan böyle seni sevmiyorum‘ anlamı da çıkarılabileceğini kaydetti.

Eşler arası sorunlarda maksimum göze çarpanın, eşlerin konut içinde ve dışarıya yeteri kadar birbirine karşı süre ayırmaması olduğuna işaret eden Özutku, beylerin eve geldiğinde ilk işlerinin televizyon başına geçip zaping yapma yerine eşleri ile sohbet etmeleri gerektiğini söyledi. Evlilikte sevgi, saygı ve sadakatın çok kayda değer olduğunu vurgulayan Özutku, iletişim sorununa yan eşler arasında birbirine karşı saygının azalmasının iki taraflı sözlü atışmayla sevgiyi de bitirdiğini kaydetti.

Özutku, “Eşler şüphesiz birbiri hakkında akıl okuması yapmasın. Evlilikte ‘Artık sen beni sevmiyorsun’ sözü çok güvenli olmayan söz. Günümüzde bayanlar eşlerine karşı naz gerçekleştirmek için bu sözü fazla kullanıyor. Bu laf, zihin okuma sözü. Efendiler de yeni aldığı bir otomotive gösterdiği ilgiyi eşlerinden esirgemesin. Televizyon karşısına geçip zaping yaparak eşler arası sohbet olmaz. Bayanlar, eşlerine, ‘günün nasıl geçti’ diye sorduğunda efendiler kesinlikle ‘günüm nasıl geçerse geçsin sana ne’ ‘git başımdan dırdır etme’ gibi sözler söylemesin.” dedi.

EVOP kursuna, eşlerin birlikte katılmasını tavsiye ettiklerini bildiren Özutku, tekli katılımların evde sıkıntıya neden olabileceğini söyledi. Kursa katılan kişinin kursta öğrendiğini evde uygulamaya çalışınca sıkıntı oluştuğunu bildiren Özutku, sağlıklı iletişim kurmada eşlerden birinin, ‘bu nerden çıktı’ diyerek tepki gösterebileceğini ifade etti.
EVOP kurslarının devam ettiğini bildiren Özutku, hedeflerin Manavgat’ta boşanmaların önüne geçmek olduğunu söyledi.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir