Sıcaklık artışı baş ağrısını tetikliyor

Memorial Ataşehir Hastanesi Baş Ağrısı Merkezi’nden Prof. Dr. Macit Selekler, atmosferdeki değişikliklerin baş ağrısı üzerindeki etkilerini anlattı.

– Yaz aylarında migren ataklarının sıklığı artar. Hava sıcaklığında yaşanan her 5 derecelik artışta, baş ağrısı sebebiyle acile başvuran hasta oranının yüzde 7.5 arttığı söylenebilir. Soğuk hava ile ortaya çıkan baş ağrılarını da sinüzite yormamak gerekir çünkü soğuk hava migren ataklarını tetikler.

GÜNEŞTEN KORUNUN

– Migren hastalarının yaşantılarını mevsimlere kadar uyarlaması gerekir. Özellikle yaz aylarında güneşten korunmak için; güneş gözlüğü takmak, şapka giymek, şemsiye uygulamak, ısı ve nemin artı olduğu günlerde mümkün olduğunca dış ortamda bulunmamak ve yeteri değin sıvı almak üstünlük sağlayacaktır. Kış aylarında ise başı soğuktan gözetmek gerekir.

– Günlük hava değişimlerinin atakları tetiklemesi; mevsimlerin migren ataklarını tetiklemesinden farklıdır. Bir Takım migrenliler; hava koşullarından fazla hava durumundaki ani değişikliklerin ataklarını tetiklediğini söyler. Mesela; yağmurlu bir günün ardındaki gelen güneşli bir gün, migren atağını tetikleyebilir. Çünkü hem ısı, hem basınç, hem de nem oranında değişim olmuştur.

– Temiz hava, insan sağlığı için esas gereksinimlerden biridir. Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlemelerine kadar; hava kirliliği sebebiyle her yıl dünyada toplam 2 milyon erken vefat gerçekleşmektedir. İnsan sağlığı açısından tartı içeren ajanlar; karbon monoksit, ozon, nitrojen dioksit, sülfür dioksit ve havada asılı duran ufak partiküllerdir.

– Akciğerlerden kana karışan havanın benekli olması, özellikle yürek ve akciğer hastalığı bulunanlar için tehlike teşkil eder. Kanın oksijenlenmesini bozan her türlü etmen, baş ağrısına sebep olmaktadır.

MİGRENİ ETKİLER

Günlerin uzayıp kısalması; uykuuyanıklık sürelerinde ve öteki günlük rutinlerde birtakım değişimlere niçin olur. Migrenlilerin beyinleri ileri derecede hassas olduğundan; öteki halk üzerinde etkisi olmayan dalgalanmalar, migrenlilerde ataklara niçin olabilir.

OKSİJEN DÜŞERSE ATAKLAR ARTAR

– Yağmur öncesi bulutlu havalarda barometrik basınç düşer. Bunun aksine açık ve sakin ilkbahar günlerinde, barometrik basınç yükselir.
– Basınç değişiklikleri, havadaki oksijen seviyesini de etkiler. Yüksek bölgelere çıkıldıkça, atmosferik basıncın düşmesi ile oksijen seviyesi de düşer.
– Yüksek rakımlı bölgelerde baş ağrısının ortaya çıkması, oksijen seviyesinin düşmesi ile ilişkilendirilmiştir.

HAVA KİRLİLİĞİ AĞRI NEDENİ

1996’da hava kirliliği ve baş ağrısı hakkında yapılan çalışmada; karbonmonoksit ve nitrojen dioksit ile baş ağrısı aralarında ilişki olduğu gösterilmiştir. 2000’li yıllardaki çalışmalarda ise en sık; karbonmonoksit ve baş ağrısı arasındaki ilişki tespit edilmiştir. Karbonmonoksit dışarıda; nitrojen dioksit, sülfür dioksit ve minik partiküllerin de ağrıyı tetiklediği belirtilmiştir.

ALERJİSİ OLANLAR DAHA FAZLA ETKİLENİR

– Bilhassa Nisan ve Mayıs aylarında migren ataklarında artışlar fazla sık görülür. Mevsim alerjileri, migren için potansiyel tetikleyicilerdir.
– Polenler sinüslerde inflamasyona yol açar. Üstteki çene ve yüzde oluşan ağrılar, migren atağını tetikleyebilir. Eğer baharın gelmesiyle birlikte gözlerde sulanma, burunda akıntı ve tıkanıklık ortaya çıkıyorsa; kişinin alerji tedavisi görmesi, migren ataklarını da engelleyecektir.

YÜKSEK NEM ORANINA UYARI

Nemli hava terlemeyi güçleştirir. Terleme ile vücut soğutulamadığından; sıcak çarpması, halsizlik, dehidratasyon ve metabolik problemler ortaya çıkar. Yüksek nem; küf, bakteri, virüs, mantar ve konut akarlarının artışı ile hava kirliliğine de yol açar. Yüksek nemin; migren ataklarını niye tetiklediği tamamen bilinmemekle beraber, bu faktörlerin etkili olduğunu düşünülüyor.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir