Sıkıcı lakin heyecanlı bir aşk filmi: Aşk

2012 Cannes Film Festivali’nden büyük ödül Altın Palmiye ile dönen ”Aşk (Amour)”, meşhur yönetmen Michael Haneke’nin son çalışması. Fransız sinemasının ünlü isimlerinden Jean-Louis Trintignant, Emmanuelle Riva, Isabelle Huppert, Alexandre Tharaud yer alıyor.

Diger aşk filmlerinden ayrı bir film olan ”Aşk” filmi keza; ölüm, yalnızlık korkusu, ihtiyarlık sorunları ve Batı’daki dış dünyanın acımasızlığı ile Batı kent soylu kültürünün yapaylığı üstüne önemli bir eser.

80’lerinde emekli ve eğitimli iki müzik öğretmeni olan Georges ve Anne, ilerlemiş yaşlarına karşın geride kalan ömürlerini rahatlık ve sevinç içerisinde geçiren bir çifttir. Hem kendileri gibi müzisyen olan kızları Eva Avrupa’da onlarda uzakta ailesiyle yaşamaktadır.

Yaşlı çiftin ağırbaşlı hayatı bir gün Anne’nin kriz geçirip, boyundan aşağısının felç olması ile altüst olur. Georges sevgili karısına elinden geldiğince iyi bakar fakat onun da yapabilecekleri sınırlıdır. Bir De Anne’nin durumu git gide kötüleşmektedir. Georges çareyi en sonunda iki farklı hemşire tutmakta bulur. Derhal onca yıla yayılmış olan evlilikleri, bir kez daha bağlılık sınavı verecektir.
Usta yönetmen Michael Haneke’nin son filmi olan sözde otobiyografik yapımın başrollerini Jean-Louis Trintignant ve Emmanuelle Riva paylaşıyor.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir