Şişmanlık beyni yavaşlatıyor

Bilimadamları şişmanlığın dış görünüşü olduğu dek zekayı da etkilediğini ortaya çıkardı. Yapılan son araştırmalara göre obezite beynin performansının düşmesine neden oluyor. Bilimadamları hemen şimdi bu etkinin kaynağını bulamadı oysa yüksek kan basıncı ve kolestrolün bu durumun nedenleri aralarında olduğu düşünülüyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Neurology adlı dergide yayınlanan araştırma kapsamında 6000 İngiliz’in sağlık durumu durumları on yıldan uzun bir süre her tarafında takip edildi.

Araştırmaya katılan 35 ile 55 yaş arasındaki kişiler ahenkli olarak hafiza ve algılama testlerine sokuldu.
Metabolizmalarında sağlığa zararlı değişimler olan obez deneklerin seziş testlerinde gösterdikleri başarı öteki deneklere oranla fazla daha süratli düşüşe geçti.

Daha derine inmek

Uzmanlar araştırmalarında sadece deneklerin seziş güçlerine odaklandıklarını ve bunama ile ilgili bir egzersiz yapmadıklarını belirtti.

Adi yaşlanma, algı kabiliyetinin azalması ve bunama arasındaki sınırlar oldukça bulanık.
İdrak kabiliyeti azalan herkes bunamıyor.

Araştırmaya katılanların tamamı sosyal hizmet görevlileri, bu da araştırma sonuçlarının toplumun başka grupları için geçerli olmayabileceği fikrini ortaya çıkartıyor.

İngiltere Alzheimer Araştırmaları Derneği’nden Shirley Cramer ”Henüz obezite ile metabolik düzensizliklerin neden beyin fonksyonlarındaki zayıflama ile benzer olduğunu bilmiyoruz. Oysa toplumdaki obezite oranı çabuk artarken bu konuda daha derine inmek şart gibi görünüyor” dedi.

Cramer sözlerine ”Bu araştırma algı gücünün azalmasına odaklanmış oysa daha önce yapılan çalışmalar dinç beslenmenin, spor yapmanın, tansiyonu ve kolestrolü denetleme aşağı tutmanın bunamayı geciktirdiğini ortaya koymuştu. Bunama hastası şahısların sayısı milyonlara ulaşmışken herkesin bütün hayatı boyunca özenli olması gerekiyor” diyerek devam etti.

Uzmanlar obezitenin bunamayı hızlandırdığını daha önce ortaya çıkartılmıştı.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir