Soğuk ve sıcak hava erken doğum nedeni

Hamileliğin birincil 7 haftasında maruz kalınan soğuk ve sıcak havanın erken doğuma niçin olduğu belirtildi. prematüre bebekler ise akranlarına göre hayata yenik başlıyor.

Bayan Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, sonuçları Environmental Health Perspectives isimli bilim dergisinde yayınlanan araştırmanın detayları hakkında data verdi.

Araştırma zarfında Amerika’nın her kadar seçilen 12 klinikteki 223 bin 375 doğum incelendi. Gebeliğin birincil 7 haftasında fazla soğukta yaşayanların, 34. haftadan önce doğum yapma risklerinde yüzde 20 artma izlendi. Yeniden bu grupta 34-36. haftalarda doğum yapma riskinin yüzde 9, 37. haftada doğum yapma riskinin yüzde 3 daha pozitif olduğu gözlendi.

Gebeliğin ilk 7 haftasında bunaltıcı hava bölgelerde olan grupta ise 34. haftadan önce doğum yapma riskinin yüzde 11, 37. haftada doğum yapma riskinin %4 arttığı tespit edildi.

Tüm hamilelik her tarafında bunaltıcı hava ortamlarda yaşamış gebelerde ise 34. haftadan önce ve 36-38. haftalar arasında doğum yapma riskinin sırasıyla yüzde 6 ve yüzde 21 oranında arttığı kaydedildi.

İklim değişikliği erken doğum riskini artırıyor

İklim değişikliğinden nedeniyle sıcak günlerin artacağını gösteren Op. Dr. Betül Görgen, bu nedenle erken doğumların pik yapacağını söylüyor.

Op. Dr. Görgen’in verdiği bilgiye takriben, 37. gebelik haftasından daha sonra başlayan 40. haftaya değin olan vakit aralığındaki doğumlar “zamanında” doğum olarak tanımlanıyor. 37. gebelik haftasından önce gerçekleşen doğumlar erken doğan (zamanından önce) olarak adlandırılıyor. Zamanından önce doğan bebeklerde, astım gibi akciğer hastalıklarına yakalanma, uzun dönemde fark edilecek bazı gelişimsel problemlerle karşılaşması bakımından tehlike taşıyor.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir