Sonbaharda çocuklar için doğru gıda önerileri

Soğuk kış günlerinin yaklaştığı güz ayları birçok hastalığı beraberinde getiriyor. Mevsim geçişlerinde bilhassa çocukların soğuk algınlıkları, grip ve bronşit gibi kış hastalıklarına yakalanma riski de artıyor. İşte bu nedenle besin düzenini de yeniden kontrol etmek gerekiyor.

Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Uzman Diyetisyen Duygu Çetin, güz aylarında bağışıklığımızı yükseltmek, hastalıklara yakalanma sıklığını eksilmek ve yakalansak deha basit atlatabilmek için sağlıklı ve dengelenmiş beslenmenin şart olduğunu vurguluyor.

Okulların açılmasıyla birlikte bilhassa mektep çağındaki çocuklarda görülen hastalıklar da artıyor. Bu durumu önlemek için çocukların bağışıklık sistemlerinin güçlendirilmesi büyük ağırlık taşıyor. Çoğu ebeveyn dışarıdan vitamin ve bağışıklık sistemi güçlendirici ürünlerle çocuklarının savunma sistemini destekliyor. Fakat sağlıklı ve dengeli beslenmeyle çocuğun gereksinim duyduğu vitamin ve mineralleri doğal yoldan alması en güzeli… Balık içerdiği omega 3 ile bağışıklığı destekler. böylece çocukların haftada en az 1 öğün balık tüketmesi fazla önemlidir. Yoğurt, kefir gibi mayalı ürünler de içerdikleri probiyotikler ve prebiyotiklerle bağışıklık sistemimizi güçlendirir.

Meyve olmadan asla

Kışın vazgeçilmezi meyvelerden portakal ve mandalinanın yanı sıra çocukların limon tüketilmesi de gerekir. Günde en düşük 1 portakal veya 2 mandalina tüketilmesini çocuğa jurnal ihtiyacı olan C vitaminini sağlar. Hem evde hazırlayacağınız bir limonatayla çocuğunuza ayrıca fazla seveceği bir içecek verebilir hem de varlıklı C vitamini içeriğiyle onu enfeksiyonlara aleyhinde koruyabilirsiniz. Elma ve kivi de bağışıklığı güçlendirmede etkili meyvelerdir. Elma ayrıca ham keza de zencefil ve zerdeçalla haşlanarak tüketilebilir.

Selenyum ve demir çocuklar için kayda değer

Çocuğunuzun savunma sisteminin enerjik olması için sağlıklı bir vücuda sahip olması gerekir. Bunun için öncelikli şart, çocuğun mümkün olduğunca arıtılmış edilmiş ve raf ömrü uzun gıdalardan uzakta kalmasıdır. Ayrıca antioksidan diye adlandırdığımız A, C, E ve D vitaminleri, demir ve selenyumu yeterli miktarda alabilmesi için zorunlu gıdaların uygun miktarda tüketilmesi de gerekir. Selenyum; mantar, dana ve kuzu ciğeri, karides, somon ve ton balığında bulunur. Ülkemizde en yaygın sağlık durumu sorunlarından biri de demir eksikliği anemisidir. Demir eksikliği anemisi hem demir alımının eksik kaldığı hem de demir kaybının olduğu durumlarda ortaya çıkabilir. Demir ise et, pekmez, ciğer, yumurta, kuru üzüm, bakliyat ve bazı yeşil sebzelerde bulunur.

Bir köfte bile çinko ihtiyacını karşılar

Çinko mineralinin de enerjik savunma mekanizmasında kayda değer rolü vardır. böylece son yıllarda çinko preparatları fazla satanlar listesinde yer almaktadır. Oysaki çocuğunuz, her gün tükettiği gıdalardan vücudu için gerekli olan çinkoyu alabilir. Örneğin; 100 gr ette (3 köfte) 9 mg, pişmiş nohutun 100 gramında 1.4 mg çinko bulunur. 1-3 yaş arasındaki bir çocuğun 3 mg çinkoya ihtiyacı olduğuna tarafından, sadece 1 köfte bile çinko ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilir.

Vitaminleri doğal yollardan alın

Sebze ve meyveler içerdikleri vitaminler yoluyla, bilhassa de D ve C vitaminleriyle bağışıklığımızı güçlendirir. A vitamini sarı renkli ve koyu yeşil sebze ve meyvelerden bulunur. Karotenler ise A vitamini öncüsü sayılır. Greyfurt, havuç, kuru kayısı, Trabzon hurması, kırmızı lahana, pancar, kırmızı turp, yaban mersini ve böğürtlende oldukça çok karoten içerir. C vitamini ise vücuttan zararlı maddelerin atılmasını sağlayarak savunma sistemini güçlendirir. Yeşil biber, maydanoz, tere, roka, karnabahar, ıspanak, kuşburnu gibi besinlerde çokça C vitamini vardır.

Afiyet deposu sebzeler

Brokoli, lahana, kereviz, pazı, turp, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerin özellikle kış aylarında mutlaka tüketilmesi gerekir. Soğan ve sarımsağın da bağışıklığı güçlendirici ve antimikrobiyal etkileri olduğu için sebzeler bunlarla birlikte pişirilerek tüketilebilir. Ispanak, içerdiği C, E ve B grubu vitaminler ve demir, magnezyum, fosfor, iyot mineralleri doğru bağışıklığı kuvvetlendirdiği gibi bizi soğuk algınlığına karşısında da korur. Bağırsakları yumuşattığı için kabızlığı da önler.

Cisim direncini artıran pırasanın, böbrek taşlarının oluşumunu yasaklayıcı ve kanserden koruyucu özelliği vardır. Maydanoz bir provitamin A (Beta karoten) kaynağıdır. Bu özelliğiyle görme gücü, kılcal damar sisteminin, adrenal bezin ve tiroid bezinin fonksiyonları üzerinde etkilidir. Yaprakları vitamin ( A,C,K ), demir, potasyum, kükürt, kalsiyum, magnezyum yönünden zengindir. Çocuğunuzun kahvaltısına ekleyeceğiniz bir tutam maydanoz günlük C vitamini ihtiyacının çoğunu karşılar.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir