Sünnet için ideal vakit doğumdan sonraki birincil 3 sene

Çocukların görünmeyen düşünme yeteneğinin demin gelişmediği dönemlerde sünnet edilmelerinin daha eksik travma etkisi oluşturabileceğini vurgulayan uzmanlar, sünnet korkusunun oluşmaması için de ebeveynlere “Asla penisi konusunda negatif şakalar yapmayın. Hatta olumlu da yapmayın” önerisinde bulundu.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Çocuk Ergen Psikoloğu Özge Özkan, çocuklarda sünnet yaşı ve psikolojisi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Sünnet yaşıyla ilgili birbirinden farklı birçok görüntü olduğunu söyleyen Psk. Özkan, yapılan incelemeler sonucu yaygın olarak sünnetin 7 yaş öncesinde ve mümkünse doğumdan sonraki ilk üç yıl içerisinde yapılmasının önerildiğini söyledi.

Yapılacak büyük karşılaştırmalı çalışmalarla ideal sünnet yaşının daha pozitif aydınlatılacağını gösteren Özkan, çocukların görünmeyen düşünme yeteneğinin demin gelişmediği dönemlerde sünnet edilmelerinin daha az travma etkisi oluşturabileceğini kaydetti.

Sünnetin muhtemel olan en erken dönemde yapılması gerektiğini belirten Psk. Özge Özkan, “Çocukta görünmeyen düşünme yeteneğinin gelişimi tamamlanmadan ve özellikle mektep arkadaşlarıyla etkileşim başlamadan sünnet gerçekleştirilmelidir” biçiminde konuştu.

Çocuklar okul döneminde korkuya daha artı kapılabilir

“Sünnet, çocuklarda az veya fazla psikolojik bir travmaya yol açar” diyen Özge Özkan, şunları kaydetti:

“Okula dışarı giden ve gitmeyen çocukların sünnet tepkileri aralarında son derece büyük farklılıklar vardır. Okulda duyduğu sünnet hikâyeleri veya balta şakaları çocukları son derece korkutur. Şunu asla unutmamak gerekir ki sünnet çocuklarda az veya çok psikolojik bir travmaya yol açar. Bu etkilenmenin hangi yaşta ne düzeyde olduğu ya da daimi olup olmadığı net olarak bilinmemektedir. Bütün bu tartışmalardan uzaktan kalmak isteyen ve psikolojik etkilenme açısından tehlike elde etmek istemeyen ailelere önerim, sünnet için bebeklik dönemini tercih etmeleri yönünde olacaktır.”

Sünnet öncesi ve sonrası nasıl davranılmalı

Çocuk Ergen Psikoloğu Özge Özkan, çocuğu kaygılandıracak, korkutacak detayların kontrol altına alınması ve sünnetin çocuk için travmatik olmaktan çıkması için dikkat edilmesi gereken hususları ise şöyle sıraladı:

1. Katiyen penisi konusunda negatif şakalar yapmayın. Hatta olumlu da yapmayın.

2. Çocuğun cinsel organını kaybetme endişesine kapılmaması için sünnet sıradan bir hekim kontrolü gibi sunulmalıdır. Hatta sünnet kelimesi geçmemelidir. Çünkü sünnet kavramı arkadaşları kadar “penisin kesilecek” olarak kafasında oluşturulmuş olabilir.

3. Sünnetin kültürel olarak törenle kutlanması konusunda çocuğa yapılacak açıklama, “aynı birincil dişin çıktığında yaptığımız anma gibi bir anma yapacağız” olabilir.

4. Doktora giderken durum abartılmamalı ve normal bir doktor kontrolüne gider gibi gidilmelidir. Çocuk bu operasyondan sonra acı ve rahatsızlık duyarsa doğru şekilde avunma edilmelidir. Mesela, duyacağı acının şipşak geçeceği söylenebilir.

5. Çocuk eve döndüğünde cinsel organıyla ilgili negatif şakalar elbette yapılmamalı ve sünnet sonrası bakımına uyarı edilmelidir.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir