TEOG sınavı öncesinde uzmanından altın öneriler

Eğitmen Koray Varol, milyonlarca öğrencinin 26 -27 Nisan’da gireceği TEOG sınavına sayılı günler kala keza öğrencilere keza de ebeveynlerine özel tavsiyelerde bulundu. Kısıtlı süreleri kalmasına rağmen öğrencilerin, stres yapmadan eksikliklerini planlı bir şekilde giderilebileceklerini söyleyen Varol, “Deneme sınavı öğrencinin ayrıca sınava odaklanmasını keza de eksikliklerini fark etmelerine asistan olur. Velilerin çocuklarına evde deneme testi uygulamaları yaptırması, eksiklerini daha net görmelerini sağlar. TEOG sınavının bu 2. Bölümünde çocuklara sınav sistemi ile alakalı teknik bilgiler verelim. (Kaç soru gelecek. Konu dağılımları nasıl olacak. Bu sorular için ne dek süremiz var?) gibi” diye konuştu.

Çocukların kaygıları giderilmeli

Çocukların, sınavın bütün olarak ne olduğunu bilmediği için endişe geliştirdiğini ifade eden Varol, “Sınavda yerine geçmek için ilk olarak çocuğun o bilgiyi bilip bilmediği üzerinden olaya yaklaşmak gerekir. Çocuk başarılı oldukça güven kazanır. Sınavda neyin, nasıl sorulacağını açıklamak çocuğu rahatlatır, endişelerini azaltır. Bunun için de çocuğa sınava nasıl yaklaşması gerektiğinin anlatılması gerekir” dedi.

Sınav sonucuna yok, soru çözmeye odaklanılmalı

Sınav sonucuna yok, sorulara odaklanmanın da önemini vurgulayan Varol, “Bazen öğrenciler sınavın sonucunu düşünmekten sınava odaklanamıyor. bu nedenle ailelerin çocuğu sonuca değil, soru çözmeye özendirme etmesi başarıya daha çok katkı maddesi sağlıyor. Öğrenciye özgüven artırıcı konuşmalar yapılması ve gerçekçi olarak eksiklerin üzerine gidilmesi önemlidir” şeklinde konuştu.

Her testten 20 soru var, yanlış doğruyu götürmez

“Özgüvenin eksik olması sınava negatif etki yapabilir ancak özgüvenin çok yüksek olması da ara sıra imtihan sonuçlarını olumsuz etkiler” diyen Varol, sözlerini şöyle tamamladı:

“TEOG sınavları zamanlama olarak diğer seçme ve koyma sınavlarına oranla daha geniş bir süreye sahip sınavlardır. Her test 20 tane soru sorar, 40 dakika verir ve yanlış doğruyu götürmez. Bu 20 sorunun hepsiyle uğraşmak, sonuna kadar hepsini yerine getirmek önemlidir. Matematik ve Fen ve Teknoloji testlerinde sınavı bitirdikten sonradan soru kâğıdının üzerinden çözümlerini silip bastan tekrar çözmek, yer alan çözümleri yerine koyarak gözden geçirmek hataların önüne geçmek için iyi bir yoldur. Türkçe ve İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi sınavlarında soruları tane tane okuyup sorunun kendi bütünlüğü içinde değerlendirip yapılması fazla önemlidir. Özellikle paragraf ve metin verilen sorularda soruyu paragrafa kadar cevaplamak gerekir.”

Bilmediğin soruyu abes vazgeçme, en oluru işaretlenmeli

Çocuğun kendi kendini “ben bu sınavı başarırım” diye motive etmesinin sonuçları pozitif anlamda bir tık daha ileri götürdüğünü anlatan Varol, “TEOG gibi yanlışların doğruları götürmediği bir sınavda çocuğun bilmediği soruyu boş bırakmaması gerekir. Fakat cevap verirken en olurunu bulmaya çalışıp onun üzerinden işaretleme yapması önemlidir” biçiminde konuştu.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir