Tüp bebek tedavisi görenler oruç tutabilir

Ferti-Jin Bayan Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir Ramazan’da tüp bebek tedavisinin yapılabileceğini, oruç tutmanın bu tedaviye engel olmadığını açıkladı. Ramazan ayında tüp bebek tedavisi yaptırmayı düşünen çiftlerin, oruç tutmanın tedaviyi negatif etkileyeceğine dair endişelerine aleyhinde Op. Dr. Seval Taşdemir bu dönemde erkeklerde sperm, kadınlarda yumurta kalitesinin azalmasının söz konusu olmadığını bilhassa belirtti.

Çare oruç tutmaya engel yok

Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, “Ramazan ayının gelmesiyle beraber biz hekimlere en sık sorulan soruların başında, ‘Oruç, tüp bebek tedavisini engeller mi?’ sorusu geliyor. Biz hastalarımıza bu tedavinin ivedi bir çare olmadığını ve eğer isterlerse tedaviye bir ay sonra başlanabileceğini de söylüyoruz. Tüp bebek tedavisi yaklaşık 15-20 gün süren bir tedavidir. Cenin transferi sürecinde hasta, iğne, hap kullandığı ve ultrasona girdiği için oruç tutamayacağını düşünüyor. Oysa oruç, tüp bebek tedavisine engel olmaz” dedi.

İğneler iftardan sonradan yapılabilir

Op. Dr. Seval Taşdemir, “Eğer hasta oruç tutarken bir yandan da tedavisini devam ettiriyorsa biz; iğnelerini, ilaçlarını ve takiplerini iftardan sonradan yaptırmasını öneririz. Fakat hastaya yumurtalarının toplanacağı gün, anestezi alacağı için oruç tutamayacağı doktoru göre önceden mutlaka söylenmelidir” diyerek çiftleri uyardı.

Bu dönemde dengeli beslenilmeli

Op. Dr.Taşdemir, “Ramazan ayında gıda şeklinin değişmesi, öğün sayısının ikiye düşmesi, ara öğün yapılaması ve gün içinde tüketilen akıcı miktarının kayda değer ölçüde azalmasına tabi olarak enerji kaybı yaşanabilir. Kan şekerindeki düşmeye bağlı olarak halsizlik, baş dönmesi ve baş ağrısı gibi rahatsızlıklar da görülebilir. Ramazanda iki öğün yemek yemek yenildiğinden, mutlaka dengelenmiş beslenilmeli, vücudun kalori, protein ve vitamin ihtiyacı yeterince karşılanmalıdır. Ramazan ayında oruç yakalamak yumurta ve sperm kalitesini düşürmez. böylece, Ramazan’da tüp bebek tedavisi yapılabilir, oruç yetişmek tüp bebek tedavisine engel değildir” dedi.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir