Tüp bebek tedavisi meme kanseri olma riskini artırmıyor

Hollanda’da 25 binden fazla kadının katıldığı araştırma, tüp bebek tedavisi görebilen kadınlarda meme kanserine yakalanma olasılığının genel popülasyona tarafından bambaşka olmadığını ortaya koydu.

Bayan Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, kadınları yakından ilgilendiren araştırmanın detayları hakkında şu bilgileri verdi:

Endişelenmeyi bırakın

O Kadar çok bayan tüp bebek tedavisinin, meme kanseri riskini artırabileceği konusunda üzüntü taşımaktaydı. Çünkü memedeki bazı meme kanser türleri, yüksek hormon seviyeleriyle bağlantılıydı.

Ama Hollanda’da 25 bin den fazla kadının katıldığı ve JAMA dergisinde yayınlanan egzersiz, tüp bebek tedavisi gören kadınlarda meme kanserine yakalanma olasılığının genel popülasyona kadar ayrı olmadığını ortaya koydu. Fiilen araştırmacılar, yedi kez veya daha artı tüp bebek tedavisi görmüş kadınlarda meme kanseri riskini kayda değer derecede daha düşük olarak saptadılar.

Gerçekte uzun zamandır zaten meme kanseri ve tüp bebek tedavisi aralarında bir temas olmadığı biliniyordu lakin bu egzersiz bu konuyu daha da netleştirerek, çare gören kadınların endişelerine son verdi.

Yıllar önce üreme tedavisi şimdiki gibi başarılı ve modern değildi. Ancak şimdi birçok kadın çok daha kısa süre hap kullanarak tedavi olabiliyor. Üstelik şahsi ve düşük dozlu hasta dostu tedaviler doğruca hormonlardaki irtifa çok daha kısa sürüyor.

Rutin meme taramalarınızı ihmal etmeyin

yine de tüp bebek tedavisi görseniz de görmeseniz de rutin meme taramalarınızı ihmal ettirmemelisiniz. Çünkü her hastanın hikayesi ve kalıtımsal yatkınlığı farklıdır. Bilhassa 40 yaş ve sonrası çare gören kadınlar rutin mamografi taramalarını katiyen ihmal etmemelidir.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir