Tüp bebek tedavisinde yeni dönem: Tek cenin

Tüp bebek tedavisi görebilen kadınların çoğuna birdenbire artı embriyo transferi yapılıyor. O Kadar fazla çift de bunun gebelik olasılığını artıracağını sanıyor. Şayet inanmayacaksınız fakat tüp bebek tedavisinde iki adet embriyo transferi yapılması, bebek sahibi olabilme şansınızı yüzde 25 oranında azaltabilir.

Tüp bebekte tek cenin dönemi

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, bu yeni ve önemli bilimsel gelişme hakkında şu bilgileri verdi:

“Rahime birden fazla cenin yerleştirilmesinin tek nedeni hamilelik şansını artırmaktı. Bu yüzden tüp bebek tedavisi gören kadınların birçok iki cenin transferinin gebe kalma şanslarını ikiye katlayacağını sanır. Fakat yapılan bir egzersiz çoğul transferin gebelik olasılığını yüzde 25 azaltabileceğini ortaya koydu. Aktarma edilen embriyolardan biri kötü kalitedeyse gebelik olasılığını dramatik olarak düşürebiliyor. Çünkü rahim fena kalitedeki embriyoya odaklanarak onu uzaklaştırmak istiyor, doğal olarak iyi kalitedeki öteki cenin da tutunamıyor. Yapılan araştırmalarda bir iyi diğer taraftan kötü kalitede embriyo aktarma edilmesinin gebelik olasılığını yüzde 27 oranında düşürdüğü saptanmıştır. İyi kalitede iki adet embriyonun aktarma edilmesi, gebeliğin oluşma olasılığı fazla artırmaz hatta çoğul gebelik oluşma olasılığı artacağı için premature doğum ve buna yan bebek kaybı olasılığı daha da yüksek olur. Nottingham’daki Nurture Tüp Bebek Kliniği’nde bin 472 adet cenin üzerinde 5 yılda yapılan alıştırma sayıdan ziyade kalitenin önemli olduğunu ortaya koymuştur. Hem bu egzersiz çoğul gebeliklerin önlenmesi açısından da önemlidir. Fakat tek istisna her iki embriyo kalitesi de iyi olmayan çiftler içindir. Bunlarda iki cenin konulması hamilelik olasılığını artırmaktadır. 35 yaş sonrası ve daha önce başarısız denemeleri olan hasta grubunda da çoğul embriyo transferi tercih edilir.”

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir