Tüp bebek tedavisine kahkaha asistan oluyor

40 yıl önce gerçekleşen ilk tüp bebek tedavisinden bugüne dek milyonlarca tüp bebek dünyaya geldi. Bilim insanları bu alanda defalarca çalışıyor. Her geçen gün ulaşılan yeni bilgi ve teknolojiler tüp bebekte, galibiyet çıtasını azıcık daha arttırıyor. Pek çok araştırmaya göre, tüp bebek tedavisini destekleyen alternatif yöntemler doğru hamile kalma olasılığını takviye etmek olası. İşte bunlardan biri olan palyaçolar, tüp bebekte gebelik şansını bütün iki kat arttırıyor.

219 kadın bir yıldan artı izlendi

Üreme tıbbı alanının en önemli bilimsel yayınlarından Fertility and Sterility dergisinde de yayınlanan palyaço araştırmasının detaylarını Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen anlattı. “Araştırma dahilinde tüp bebek tedavisi görebilen kadınlarda, embriyo transferi sonrası profesyonel medikal palyaço gösterisi izleyenler ile izlemeyenler arasındaki gebelik oranları karşılaştırıldı. Tüp bebek tedavisi görebilen 219 kadın bir yıldan pozitif bir zaman izlendi. Takip edilen kadınların yarısı embriyo transferinden derhal daha sonra 15 dakika süreyle komiklikler ve sihir gösterilerini içeren palyaço şovu izlediler. Bu gösteri bu egzersiz için özel olarak oluşturulmuştu.

Palyaçoları izleyenler gebe kaldı

Çalışmanın sonunda embriyo transferinden daha sonra palyaço şovu izleyen kadınların %36,4’ü gebe kalırken, izlemeyen grupta gebelik oranı %20,2 olarak saptandı. Kadınlar arasındaki kahkaha farkı, palyaço izleyen grubun daha fazla hamile kalmasını sağladı. Araştırmanın sonuçlarına kadar, gebelik oranındaki bu ayrım yıllarca şiddet bir çare görebilen kadınlardaki stres faktörünün ortadan kalkmasıyla oluşmuştu. Bilindiği gibi tüp bebek başarısında stres manâlı bir olumsuz etmen. Bu araştırma, tüp bebek tedavisinden sonradan palyaçolarla eğlendirilen ve mizah ile stres seviyeleri azalan kadınlarda galibiyet oranının daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Bir De hiçbir tabi etkisi de yok… Avrupa, Avusturalya, Kuzey Amerika ve İsrail’de bilhassa çocuk hastanelerinde olumlu etkileri nedeniyle hastane palyaçoları istihdam ediliyor.”

Op. Dr. Betül Görgen, palyaço gösterisinin yanı sıra embriyo transferinden önce stresi azaltmak için yapılacak akupunktur, hipnoz gibi uygulamaların da başarıyı arttırdığını söylüyor. Stressin doğurganlığı azalttığını gösteren Görgen, herhangi bir fizyolojik sebebi bulunmayan tüm anne adaylarına stresle mücadele etmeyi tavsiye ediyor.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir