Tüp bebekten sonra kadınlar doğal yollardan gebe kalıyor

Dünyada nerdeyse her yedi çiftten biri kısırlık sorunuyla aleyhinde karşıya ve bu nedenle tüp bebek tedavisi görüyor. Bu çare ayrıca mali keza de duygusal olarak yıpratıcı olmanın yanında ne yazık oysa daima gebelikle sonuçlanmıyor.

Bilim dünyasında kendiliğinden gebelik oluşması konusunda yapılan son araştırmalarda ümit verici sonuçlara ulaşıldı.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, İngiltere’de yapılan araştırmanın detayları hakkında şu bilgileri verdi:

Yüzde 87’si iki yıl içinde gebe kaldı

“Tüp bebek tedavisi görebilen 403 çiftin, 96’sı tedavi sırasında gebe kalamayıp, tedaviyi takip eden süreçte bunlardan 34’ü kendiliğinden hamile kalmıştır. Tedaviler sırasında gebe kalan 307 çiftin 84’ü de çare sonrası baştan kendiliğinden hamile kalmışlardır. Bu araştırma, tüp bebek tedavisinin sonucu ne olursa olsun (olumlu veya olumsuz) takip eden 6 yıllık periyotta kendiliğinden hamile kalma şansının yüzde 30 arttığını gösteriyor. Bu çalışmada, çare sonrası oluşan gebeliklerin yüzde 87’sinin tedaviyi izleyen iki sene içinde olduğu belirtilmiştir. Yüzde 22’si ise çare sonrası 6 sene içinde oluşmuştur. Araştırma, hastaların tedaviden olumsuz sonuç alsalar zeka gebe kalma şanslarının olduğunu ortaya koymuştur.”

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir