Uzmanından çocuk yetiştirme ile ilgili 10 altın teklif

1900’lü yılların başında yaşayan olan ve çocuk eğitimiyle ilgili çalışmaları ve yazdığı eserlerle tanınan Anton Makarenko, yalnızca SSCB’nin değil, bütün dünyanın en iyi eğitimcilerinden birisidir. Maria Montessori ve Anton Makarenko, UNESCO göre çağdaş eğitimin temellerini atan iki pedagog olarak tanınmışlardır.

Makarenko, yaşadığı dönemde bir mucitti; günümüzde son derece açıkça olarak tanıdık şeyleri keşfetti. Mesela, dünya genelinde öğretmenlerin sevgiyi göz ardı ettiklerinden ve hatta söz konusu eğitim olduğunda bunun yersiz olarak görüldüğünden bahsetti. Makarenko, mutlu bir kişi yetiştirmenin sevgi olmadan imkânsız olduğundan emindi.

İşte size bu büyük pedagogun, psikologun ve yazarın en kayda değer fikirlerinden bir derleme:

1. Eğitimin en önemli parçası, sizin kendi davranışlarınızdır: Çocuğunuzu sadece onunla konuşurken, ona öğretirken ya da bir şeyler yapmasını söylerken eğittiğinizi katiyen düşünmeyin. Çocuğunuzun yetişmesine hayatınızın her anında yardımcı oluyorsunuz – evde olmadığınızda bile. Giyinişiniz veya insanlarla tavır şekliniz, mutluluğu ya da üzüntüyü gösterişiniz, arkadaşlarınıza veya düşmanlarınıza tutum şekliniz, gülüşünüz veya gazete okuyuşunuz; bütün bunlar bir çocuğun yetişmesinde önemlidir. Ruh halinizdeki en küçük farklılığı fark ederler. Düşüncelerinizdeki her bir değişimi yakalarlar – siz farkında olan olmasanız da.

2. Eğitim için açık ve sahici fakat ciddi bir ton gereklidir: Bu üç özellik, hayatın gerçekliği için vazgeçilmezdir. Ağırbaşlılık, gözü yaşlı olduğunuz anlamına gelmez. Hakiki olun, ruh halinizin lahza ile ve ailenizde yaşananların gerçekliği ile eşleşmesini sağlayın.

3. Her ebeveynin, çocuğunda tamamiyle ne görmek istediğini anlaması gerekiyor: Bir ebeveyn olarak, kendi arzularınız konusunda net olun. Etraflıca düşünün; nihayetinde kendi hatalarınızı görebileceksiniz. Bunun cesaretinizi kırmasına müsade vermeyin; önünüzde takip edebileceğiniz çoğu doğru yol var.

4. Çocuğunuzu iyi tanımanız gerekiyor: Şu lahza nerede? Kiminle, ne yapıyor? Şüphesiz ama çocuğunuza olası olduğunca hür tanımalısınız. Çocuğunun yalnızca sizinkilere yok, farklı görüntü açılarına da maruz kalması gerekiyor. Çocuğunuzun insanlardaki ve olaylardaki iyiyi ve kötüyü tanıyabilmesine tezgâhtar olmanız lüzum. Ve bu doğal işlem, korunaklı bir bölgede oluşamaz.

5. Eğitimin anahtarı, organize olabilmektir: Eğitim, ufak hataları affetmez. Eğitim, olayların ilgisizlikle ele alınmasını da kaldıramaz. İyi bir organizasyon, her bir detayın kontrol aşağıda alınabilmesini sağlar. Minik teferruat, hayatın her derhal, her gününde, her saatindedir; hayatı tamamlayan bu ufak detaylardır. Eğitim, bolca zamandan fazla, zamanın zekice kullanılmasını gerektirir.

6. Zorla yardım etmeye çalışmayın; fakat asistan olmaktan mutluluk duyun: Ebeveynden gelen destek, zor kullanarak, sıkıcı veya asap bozucu olmamalıdır. Ara Sıra çocuğunuzun azıcık zorlanması gerekir; zorlukların üstesinden gelmeyi ve daha karmaşık sorunları kendi kendine çözmeyi öğrenebilmeleri için. Tekrar Tekrar çocuğunuzun nasıl çalıştığını görmeyi deneyin. Asla ayrıntılarıyla kaybolmuş, kafası karışmış, biçare bir durumda kalmalarına müsade vermeyin. Bazen çocuğunuz, sizin dikkatinizi görmeye gereksinim duyar; oysa daha da önemlisi ona duyduğunuz güveni.

7. Elde ettiği sonuçlar için onu asla ödüllendirmeyin, cezalandırmayın: Laf konusu iş yapmak olduğunda bir takdir ya da ceza sistemi göstermek göründüğü değin yardımcı değildir. Çocuğunuzu mutlu eden şey, bir soruna sahip olmak ve bunu kendi kendine çözebilmek olmalıdır. Maharetine, becerikliliğine ve kullandığı yöntemlere dair onayınız, verebileceğiniz en iyi ödüldür. Ama övgüyü aşırı kullanmamaya dikkatli olmak gerekiyor. Çocuğunuzu arkadaşlarının önünde övmemelisiniz. Bundan Başka, başka insanların yanında cezadan veya kötü yapılan bir işten bahsetmemelisiniz. Söz konusu olan belli başlı konu, işin tamamlanması ve elinden gelenin en iyisini yapmış olması.

8. Bir çocuk, kendi değerini bilmeden başkalarını sevmeyi öğrenemez: Hoşuna Gitmek, sevgiyi tanımak ve mutlu görünmek; bütün bunlar, kendinize saygı göstermek ve öz-değerinizi iyi anlamak demektir.

9. Katiyen kendinizi bir çocuk için feda etmeyin: Ebeveynlerin çoğunlukla şikâyet ettiklerini duyarız. “Çocuklarımıza her şeyimizi veriyoruz. Kendi mutluluğumuz da dâhil olmak üzere her şeyimizi feda ediyoruz.” Bu, bir çocuğa yapılabilecek en fena şey, berbat bir hediye. Çocuğunuzu zehirlemekse amacınız, ona kendi mutluluğunuzdan bir damla sunabilirsiniz. İşe yarayacaktır.

10. Kişi, çocuğa nasıl mutlu olunabileceğini öğretemez; ama kişi, çocuğu mutlu olmasını sağlayacak bir şekilde eğitebilir: Büyük pedagogdan şahane bir seçme parça: “Sevgi, en müthiştir duygudur; harikalar yaratır, yeni halk müziği ve en büyük insani değerleri yaratır.”

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir