Uzmanından yeni annelere altın öneriler

Hamile Eğitmeni ve Emzirme Danışmanı Esra Ertuğrul, eğitimlere katılma olanağı bulamayan yeni anneleri de unutmadı. “Yeni anne mi oldunuz? Bebeğinizdeki tepkilerin neden kaynakladığını mı merak ediyorsunuz? ya da vücudunda hangi değişikliklerin ne vakit olacağını mı?” diyen Ertuğrul, yeni doğan bebeğin merak edilen 15 özelliğini sıraladı.

Doyana kadar emzirin

1-Bebeğimdeki kırmızı döküntüler bayağı mi?

Evet. Hayatın birincil günlerinde çoğu bebeğin gövdesinde ve yüzünde kızarık alanlar ve bunların üstünde hafif sarımtırak renkte sivilceye eş deri döküntüleri olur. Iyice fizyolojik olan bu döküntülere ‘Toksik eritem’ adı verilir. Buradaki ‘Toksik’ sözcüğünden korkmayın. Ayrıntılarıyla dinç bebeklerde görülen ve kendiliğinden, birkaç gün içinde düzelen bir döküntüdür.

2-Bebeğimin göğüslerindeki şişlikler bayağı mi?

Evet. Bilhassa anne karnında normalden uzun süre kalan bebeklerde meme dokusunun çok irileşmiş olduğu görülür. Hatta eğer biraz sıkılırsa meme ucundan süt bile gelebilir. (Ama siz sıkmayın!) Insanlar aralarında buna ‘Cadı sütü’ diyenler vardır. Bu, olağan bir durum olup kendiliğinden düzelir.

3- Bebeğimin sırtında ve kalçasındaki morluklar normal mi?

Evet. Bebeğinizin poposunda, kuyruk sokumunda ve bel bölgesinde mor renk değişiklikleri de bayağı deri bulgularıdır. Bunlara ‘Mongol lekesi’ adı verilir. ‘Mongol’ sözcüğü de sizi korkutmasın. Adamakıllı bayağı bir bulgudur. Ara Sıra karında, kol ve bacaklarda da olabilir. Bebek 1 yaşına geldiğinde birçok kaybolur.

4-Bebeğimin çoğu kez irkilmesi adi mi?

Evet. Acilen kendinizi düşünün, kanepede uzanmış bonbon yapıyorsunuz. Tam içiniz geçmişken birden bacağınızda veya kolunuzda bir irkilme ya da sıçrama olur, televizyonun kumandası ya da okuduğunuz gazete elinizden yere düşer. İşte bu duruma ‘Uyku miyoklonisi’ deniyor. Beynin uykuya geçtiği sırada karoser üzerindeki kontrolün kalkmasıyla oluşan fizyolojik bir koşul… Bebeklerde ise zaten beyin beden hareketleri üzerinde fazla etkin olmadığı için, uyku miyoklonisi sık olur. Hatta uyku sırasında ani bir sıçrama ile bebek ağlamaya başlar. Bazı anneler fazla endişelenirler fakat bu gayet olağan bir durumdur.

5-Bebeğimin doyduğunu nasıl anlarım?

Bunun net bir ölçüsü yoktur. Bebeğiniz kendi dilinde emme tarzını ve gücünü değiştirerek “Ben doydum” mesajını size verir. Bebeğinizin beslenmesini saate bakarak düzenlemeye çalışmanız, beslenme sorunlarıyla karşılaşmanıza sebep olur. Analık içgüdülerinize güvenin, bebeğinizi ‘acıkınca’ besleyin. Emzirme süreniz de ‘doyana dek’ olsun. Kendinizi ve bebeğinizi ille de bir düzene uymaya gerekli hissetmeyin, gizli ve birazcık da kaygısız olun. Göreceksiniz ama ‘bebekçe’ dilini çözecek ve bebeğinizle gayet rahat konuşuyor olacaksınız. Fakat bebeğiniz prematüre doğmuşsa veya herhangi bir sağlık durumu sorunu varsa doktorunuzla bu konuyu konuşmanız ve beslenme düzenini birlikte belirlemeniz gerekir.

6-Kafası vücuduna göre büyük olur mu?

Anne karnındayken beyin büyümesi gövdeye göre çok daha hızlıdır, doğumdan sonradan yavaşlar. Yani yeni doğanlarda beyin büyümesinin büyük kısmı tamamlanmıştır. Sağlıklı bebeklerde tüm vücudun dörtte biri baştır, erişkinlerde ise bu oran sekizde bire iner.

7- Uyku düzeni nasıl oluşturulur?

Hayatın ilk haftalarında bebekler günün büyük kısmını uykuda geçirirler. Gece ve gündüzün farkında da olmazlar. Gündüz vakti uyanıkken bebeğinizle bol bol konuşun, ufak oyunlar oynayın. Gece uyanıkken de ağırbaşlı ve sessiz şekilde sadece besleyin, olabildiğince eksik çevresel uyaran verin. Gece uykuya ahenkli ve sıcacık geçiş için de ‘uyku rutini’ oluşturun. Yani her gece defalarca aynı saatte, yalnızca o saate özel pijamalarını giydirin, yalnızca o saate özel bir ninni söyleyin ve ağırbaşlı bir şekilde yatağına yatırıp sessizce yanından ayrılın. Unutmayın ancak uyku sorunu olan bebekler defalarca evhamlı ve huzursuz annelerin bebekleridir. Özellikle çalışan anne ve babalar bazen dönüşümlü olarak bebeğe bakarlar, evhamlı annenin baktığı gece bebek de sıkıntılı ve uykusuzken, gamsız babanın baktığı gece ayrıca baba keza de bebek sabaha dek mışıl mışıl uyur. Bebeğinizin ilk aylarında uyumasını engelleyen şiddetli kolik ağrıları olabilir. Az Önce bu kolik ağrılarının tanıdık mucizevi bir ilacı yoktur. Kullanılan nebati kökenli şuruplar ve ‘gaz giderici’ damlaların işe yarama olasılığı çok düşüktür. Doktorunuz bebeğinizin sağlıklı olduğunu söylüyorsa sizin yapacağınız en etkili davranış ‘gamsız olmak’ olacaktır.

8- Göbek bağı temizliğini nasıl yapabilirim?

Çoğu hastane bebek taburcu olurken size bir reçete verir ve üzerinde de göbek bakımı için yüzde 70 etil alkol yazar. Çok eski yıllarda göbek tozu denen antiseptik tozlar, Amerikan tendürdiyotu da denen ve toksik cıva bileşenleri içeren rengi de deriden çok baskı çıkan mersol, daha yakın zamanda da betadin göstermek moda olmuştu. Son yılların modası da etil alkol… Gerçekten hiçbir özel bakım yapılmazsa bile rutin temizleme kurallarına uyulduğu sürece göbek kendiliğinden 7–10 gün içinde kurur ve düşer. Lakin ille de bir bakım yapacaksanız, en iyisi etil içki sürerek kurumasını hızlandırmanızdır. Özellikle sıcak yaz günlerinde, ‘Göbeği düşene kadar bebeğinizi yıkamayın’ önerilerini duyarsınız. Kendinizi bebeğinizin yerine koyun, gereksizce eziyet etmeyin ve yıkayın. Her banyo ardından da göbek kordonu daha ivedi kurusun diye etil içki sürün.

9-Yeni doğan bebeğimin oda sıcaklığı nasıl olmalı?

Yeni doğanın bulunduğu oda serin ve ferah olmalı. Sıcaklığın 20 – 22 derece olması tatmin edici. aşırı sıcak çevre ve fazla giysiler bebekler için güvenli olmayan. Ani bebek ölümünde rol oynayan faktörlerden birisi de aşırı sıcak çevredir. Kışın haricen kar yağarken çok sıcak evin içinde şort ve fanila ile dolaşmak nasıl anormalse, yazın da çok sıcak havalarda klima ile soğutulmuş evde ürpererek dolaşmak da anormaldir. Çocuk ve erişkinler için ideal çevre sıcaklığı 20 – 22 derece arasındadır.

10- Birincil banyo ne süre yaptırılmalı?

Doğum odasında banyo yaptırılması dürüst yok. Bebeğin yıkanmadan en doğal hali ile annesi ile ten temasının sağlanması ve olabildiğince çabuk anne memesine tutturulması, anne sütünün bollaşması ve bebeğin kolostrum denen ve yaklaşık olarak birincil sağlık durumu sigortası olan sütü alabilmesi açısından çok önemli. Doğumdan saatler sonradan anne bebek iletişimi sağlandıktan sonra birincil banyo yaptırılabilir. sonradan da her gün bir kez banyo yapılabilir. Her banyoda ille de sabun ve şampuan göstermek zorunda değiliz. Yalnızca bebeğinizin üzerinden bol bol ılık su akıtmanız bile rahatlaması için tatmin edici olur.

11- Neden şaşı bakıyor?

Bebekler birincil aylarda keza çok net göremedikleri ayrıca de göz kaslarını çalıştıran sinirler bütün organize olmadığı için bazen şaşı bakabilirler. Bu koşul normaldir. Ama üçüncü aydan itibaren şaşılık düzelmiyorsa bir göz doktorunun görmesi uygun olur. Üçüncü ayı geçmiş bebeğiniz hala şaşı ise hemen paniğe kapılmayın, büyük muhtemelen ‘yalancı şaşılık’ dediğimiz ve alışılagelmiş olan bir koşul vardır lakin bunu teyit etmek için göz muayenesi yaptırmalısınız.

12- Beni görüyor mu?

Bebekler ilk günlerinde kendilerine yakın nesneleri gölgeler halinde seçebilirler. Bir Takım fizyoloji çalışmalarında bebeklerin ilk günlerinde erişkinin 1/20’si dek görebildikleri 3–4 aylık olunca da erişkinler dek net görebildikleri hesaplanmıştır.

13-Niçin elleri sürekli yumruk şeklinde?

Ellerin yumruk şeklinde olması da bebeklerin farkında olmadan yaptıkları bir hareket… Birkaç ay içinde ellerini kullanmaya başlayınca bu koşul sona erer. Ilk aylarda yakalama refleksi ile avuç içine gelen her şeyi sıkıca kavrarlar.

14-Beni ne süre duymaya başlar?

Bebeklerin anne karnında bile işitebildikleri biliniyor. bu nedenle hamileyken bebeğinizle bol bol konuşun. Konuşmanızı melodik tarzda yaparsanız sizi çok daha dikkatle dinlediğini göreceksiniz.

15- Niçin bacaklarını karnına çekip uyuyor?

Bebekler her zaman büzülerek kolları ve bacaklarını toplayarak yatma eğilimindedirler. Tıpatıp anne karnındaki pozisyon gibi… Bu hareket de beynin olgunlaşması ile kaybolur.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir