Vardiyalı çalışan kadınların çocuğu olmayabilir

Maddesel güce dayalı işlerin kadınlarda üremeyi negatif etkilediğini belirten araştırma Boston’daki Halk ve Çevre Sağlığı Okulu göre yapıldı.

Bu alanda yapılan ilk araştırma

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, bu alanda yapılan ilk araştırmanın detayları hakkında şu bilgileri verdi:

Kadının çocuk sahibi olmasında biyolojik kapasitesini egzersiz yerinin etkileyip etkilemediği konusunda yapılan ve birincil olan bu çalışmada, mesleki faktörlerin üreme kapasitesine etkisi net bir şekilde ortaya konuldu.

Üreme sorunları nedeniyle çare gereksinimi duyan ve yaş ortalaması 35 olan 4 bin 723 kadın üzerinde yapılan araştırmada, kadınların işlerindeki somut zorluklar ve dinlenme süreleri sorgulandı. 10 kadından 4’ü işlerinin parçası olarak uyumlu olarak ağır yük taşıdıklarını söyledi.

Düşük yumurta

Gündüz çalışan gruba göre vardiyalı ve bilhassa gece çalışan kadınlarda yumurtalık rezervi daha düşük çıktı. Tüp bebek tedavisine giren ve fiziksel olarak ağır işte çalışan kadınların, hafif işlerde çalışan gruba göre yüzde 8,8 düşük yumurta rezervine sahip olduğu tespit edildi. Ayrıca yüzde 14,1 daha az olgun yumurta elde edilmiştir.

Azalmış doğurganlık özellikle fiziksel olarak yıpratıcı işlerde çalışan grupta çok daha belirgindi.

Araştırmacılar akşam ve gece çalışmanın vücudun biyolojik saatini değiştirmesinden nedeniyle bu sonucun geliştiğini belirtiyorlar.

Op. Dr. Betül Görgen, gebelik planlayan kadınların, vardiyalı sistemde ve ağır ağırlık kaldırmayı gerektiren işlerde çalışmanın üreme kapasitesi üzerindeki potansiyel negatif etkilerinin bilincinde olmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir