Vişne suyunun bilmediğiniz faydaları

Yakut kırmızı rengi ile reçelini yemeğe alıştığımız vişne, içerdiği mineral ve vitaminler sayesinde, çoğu hastalığa karşı koruma kalkanı yerine geçiyor. İçeriğinde bulunan ve meyveye kırmızı rengini veren “antosiyanin” ise vişneye gözenekli olan yenileme yani antioksidan özelliğini kazandırıyor.

Günde bir bardak vişne suyu tüketimi; ceset günlük antioksidan ihtiyacını karşılıyor. Kalp ve damar hastalıklarından kansere hastalık riskini azaltmaya muavin olan vişne, kas ağrılarının hafifletilmesi, zihin gelişimi ve kilo eşitleme gibi konularda da etkili rol oynuyor. Anında her iklim koşulunda yetişebilen vişne meyvesi, Türkiye’nin her bölgesinde yetiştiriliyor.

Canlı kırmızı rengi ve tatlı ekşi tadından nedeniyle, yıllar boyu özellikle reçel ve turta yapımında kullanılan ve daha fazla suyu ile karşımıza meydana çıkan vişne, içeriğinde bulunan doğal bileşikler sayesinde birçok hastalığa aleyhinde koruyucu kalkan görevi görüyor. Bütün bir vitamin ve mineral deposu olan vişne meyvesinde bulunan A ve C vitamini ile sodyum, potasyum, kalsiyum ve fosfor mineralleri, özellikle ateşli hastalıklara karşısında dinç bir silah.Yakut kırmızısı vişnenin “ekşi” artıları saymakla bitmiyor.

Serinletici etkisi yüksek bir meyve olan vişnenin şeker oranı kirazdan düşük olduğu için daha eksik kalori içeriyor. Diareyi kesmesi ve idrar söktürücü özellikleri, mide ve karaciğerin düzenli olarak çalışmasına asistan olmasının yanı sıra, vücutta biriken pozitif suyun dışarı atılmasında etkili rol oynuyor. Sindirim sisteminin dengelenmiş ve ahenkli fonksiyonu için önemli bir meyve olan vişne ile ilgili yapılan ön incelemeler gösteriyor ki; vişnedeki “antosiyanin”ler, kolon kanseri riskini de kayda değer ölçüde azaltıyor.

Doğal bir analjezik: Vişne Suyu

Michigan Eyalet Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırmaya kadar, “antosiyanin” olarak aşina kırmızı kimyasalların bununla beraber kas ağrılarını hafifletebileceği belirtiliyor. Spor egzersizleri ve tartı çalışmalarının derhal ardından oluşan geçici kas zedelenmelerinde, içeriğindeki antosiyanin tamamen vişne etkili rol oynuyor. hemen hemen 100 – 120 vişnenin antosiyanin içeriğine sahip olan bir şişe vişne suyu, analjezik yerine doğal ve neşelendirici bir alternatif sunuyor.

Zihin açıklığı için vişne suyu

Damar sertleşmesini önleyen, kan basıncını düzenleyen ve iltihaplanmaları durdurucu özelliğe sahip olan vişne, aynı zamanda ahali arasında “fikir açıklığı” olarak sözcük grubu edilen akıl açıklığı ve zihin gelişimi için de son derece yardımsever. Tufts Üniversitesi tarafından yapılan açıklamaya göre antosiyanin, beyin hücresel duvarlarına en etkin şekilde nüfuz ederek antioksidan koruması gerçekleştiriyor. Uzmanlar, durmadan öğrenmeye koşullanmış öğrencilerin, günde bir bardak vişne suyu tüketmesini öneriyor..

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir