West sendromu hakkında bilinmesi gerekenler

İHA’nın haberine göre, epilepsili çocukların yaklaşık %2’si West sendromundan muzdariptir. Doğumdan sonra 3 ila 12 aylıkken west sendromu olan çocukların yüzde 90’ında belirtiler görülmeye başlıyor. West sendromunun genel yaygınlık oranı 10 yaşın altındaki 10 bin çocuk başına ikidir. Sendroma neden olan beyin hasarı ya da tedaviden kaynaklanan emrindeki etkiler nedeni ile çocukların takriben %5’i 5 yaşına gelmeden önce hayatını kaybeder.

West sendromu neden olur

Uzmanlar, west sendromunun esas nedeninin, beyinsapı ile korteks arasında olağandışı etkileşimden kaynaklandığını düşünüyor. Bu anormal etkileşim ise çoğunlukla doğum öncesi bebek anne karnındayken, doğum esnasında veya doğumdan sonradan beynin zarar görmesi veya yaralanmasıyla ortaya çıkar. Yenidoğanlarda ve bebeklerde merkezi sinir sisteminin henüz olgunlaşmamış olmasının da, bu sendromunun gelişiminde manâlı rolü olduğu düşünülmektedir.

West sendromu nasıl teşhis edilir

Hekim, hastadaki somut ve psikolojik belirtileri değerlendirir. EEG beynin elektriksel aktivitesini kontrol eden bir cihazdır. West sendromu teşhisi EEG testiyle yapılır. West sendromlu çocuklarda EEG testindeki görüntüler tekrar tekrar anormaldir, ama ara sıra de bu anormallik yalnızca uyku sırasında çekilen EEG’de görülür.

West sendromu belirtileri nelerdir

West sendromunun en yaygın belirtileri, epilepsi nöbeti geçirme ve kasılmadır. West sendromu gövde, kol, bacaklar ve başın bir anda kaskatı kesilmesi olarak ilk belirtisini verir. Nöbetler genel olarak uyanıkken yaşanır, nadir de olsa uyku esnasında da nöbet geçirilebilir.

West sendromu denilen nöbetlerde, erken aylardan itibaren bebek uykuya dalarken ya da uyku esnasında, tüm vücuduyla irkilir. Baş, karın üstüne bükülür, kollar açılır, çocuk neredeyse selamlama verir. Bu nöbetler bir günde çok sayıda olabilir. West sendromu nöbeti uykuya dalarken, uykuda, uyanırken ve gündüz de olur, devam eder. Çoğunlukla çocuğun nörolojik gelişimi geridir. Bu çocuklar geç konuşur, geç yürürler. Çoğunlukla kafa çevreleri küçüktür. Somut ve zihinsel gelişimde gecikme de sendroma eşlik edebilir. Akıl geriliği de west sendromunun muhtemel belirtilerindendir. Nöbet geçirirken ya da nöbet sonrasında bebekler ağlayabilir. Her nöbet sadece bir veya iki saniye sürer, ancak genel olarak bir art arda birbirine yakın aralıklarla gerçekleşir.

West sendromu tedavisi

West sendromunun günümüz tıbbi koşullarında tedavisi mümkün olmadığından, tedavi, yaşam kalitesini yükseltme üzerinedir. Tedavi, ayrı ilaçların kombinasyonunu içerir. Tedavinin amacı, olumsuz tabi etkileri en üye indirgemek için ilaç sayısını olabildiğince düşük tutarak nöbet sıklığını azaltmaktır.

Ilaç tedavisinden başka sendrom için olası öteki tedaviler de mevcuttur. Ketojenik perhiz uygulaması da epileptik rahatsızlığı olan bir takım kişilerde tedaviye tezgâhtar olabilmektedir. Karbonhidrat bakımından düşük bir perhiz türü olan ketojenik perhiz, yağ ve protein bakımından zengin besinler içermektedir. Son tedavi olarak fokal kortikal rezeksiyon olarak adlandırılan bir ameliyat uygulaması yapılır, burada nöbetlerin ortaya çıktığı beynin bulunduğu alan beyinden çıkarılır. Fokal kortikal rezeksiyon öteki tedaviler başarısız olduğunda ve yalnızca beynin öteki önemli alanlarına hasar vermeden beyin dokusunun çıkarılması mümkünse gerçekleştirilen bir yöntemdir. İstatistikler, west sendromu olan çocukların takriben yüzde 50’sinde ilaç kullanımı ile sara belirtilerinin engellenebildiğini gösteriyor.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir