Yaz hamilelerine 6 önemli nasihat

Gebelik dönemi fazla sıcaklara denk geldiğinde gebeler için oldukça mecburi olabiliyor. Yaz hamilelerinin sıklıkla yaşadığı nefes darlığı ve uykusuzluk gibi sorunların üstesinden gelmek için birkaç önlem olmak yeterli. Memorial Kayseri Hastanesi Bayan Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Nilgün Avşar Aynı hamilelik dönemini yaz aylarında geçiren anne adaylarına hayatlarını kolaylaştıracak manâlı bilgiler verdi. İşte 6 manâlı nasihat…

1- Kontrollü olarak kilo alın

Gebeliğinin ilk ve son üç ayı, yaz aylarına eşit gelen anne adaylarının sorunları genellikle artmaktadır. Hamileliğin birincil üç ayındaki anne adaylarında, ayak tabanı ve avuç içinde yanma, farklı alerjik sorunlar, bulantı ve kusma, halsizlik, solunum yetmezliği ve uykusuzluk gibi şikayetler görülmektedir. Kokulara karşısında hassasiyetin arttığı yaz döneminde kadınlar, kendilerini bitap, halsiz ve iştahsız hissettikleri için besin konusunda da sorun yaşayabilmektedir. öte yandan, gebeliğin son üç ayında alınan fazla kilolar ve vücuttaki ödemler ise hareket kabiliyetini engelleyerek; solunum yetmezliği, çarpıntı, uykusuzluk ve halsizliğe niçin olabilmektedir.

2- Günde 15 kadeh su için

Gebeliğe bağlı olarak kan akışındaki hızlanma ve hormonlardaki değişimin sonucunda cisim sıcaklığı artmaktadır. Keza havanın bunaltıcı hava olması, keza de anne adaylarının kendilerini aralıksız olarak daha sıcak hissetmeleri bir süre daha sonra afiyet sorununa dönüşebilmektedir. Gebelerin, sıcaktan vücutlarını koruyabilmeleri için bol değişken tüketmeleri gerekmektedir. Günde minimum 3 litre yani 15 bardak akıcı harcamak bu dönemin daha dar geçmesini sağlayabilmektedir.

3- Yaza uygun beslenin

Güne hafif bir kahvaltı ile başlanması önemlidir. Ara öğünlerde sağlıklı atıştırmalıklar seçim edilmelidir. Yaz akşamları fazla kalorili ve ağır gıdalar yerine daha hafif ve hazmı basit besinleri tüketilmelidir. Ağır şerbetli tatlıların tüketilmesi yerinde değildir, bebeğin de sağlığı için hafif sütlü tatlılar ve yaz meyveleri seçilmelidir.

4- Hafif egzersizler yapın

Gebeliğin birincil aylarını yaşayan kadınların ağır kokulu ortamlardan uzakta durmaları, katı ve yağsız gıdalar tüketmeleri önerilir. Sabahları uyandıktan hemen daha sonra galeta ya da tuzlu kraker tüketmeleri mide asidini bir arz azalttığı için sabah yaşanan bulantıları azaltır. Gebeliğin son aylarını yaz mevsiminde yaşayan kadınların aldığı 15-20 kilo; bel, kalça, but ve eklemleri yormaktadır. Doğumun daha dar olabilmesi ve daha pozitif kilo alımını alıkoymak için hafif uyumlu ve egzersizlerin aksatılmaması gerekir. Bu aylarda sabahtan saatlerinde bol akıcı tüketilmesi, günün sıcacık geçmesini sağlayacaktır.

5- Gazlı meşrubat tüketmeyin

Gebelikte fazla sık olarak görülen idrar yolu enfeksiyonları, kabızlık, basur (hemoroid) gibi sorunlar ile erken doğum ya da düşük tehdidi, oligohidroamnios (bebeğin amnion suyunun normalden azlığı), rahim içi gelişme azlığı gibi böylece çok sorunda tüketilen sıvının hayati önemi vardır. Vücudun susamış kalması sonucunda ortaya çıkan rahimdeki kasılmalar, erken doğuma neden olabilir. Fakat sık idrara çıkarttığı için vücutta sıvı kaybına yol açan kahve ve kola gibi kafein taşıyan içeceklerden uzaktan durulması gerekir. İçerdiği tuzlu nedeniyle vücutta şişliği artırdığı aşina gazlı içecekler ise bu dönemde tüketilmemelidir.

6- Sıcak havalardan kendinizi koruyun

– Yazın daha artı olan ultraviole ışınlar bebeğinize ve size hasar vereceği için güneşlenmeyin
– Sıcak günlerde dışarı çıkmanız gerekiyorsa şüphesiz güneş kremi (40-50 etken) ve şapka kullanın
– Aşırı sıcaklarda kaplıca, hamam ve sauna gibi ortamları kullanmayın
– Fırsat buldukça yüzün. Ama fazla kirli havuzlardan ve denizden uzakta durun
– Yazın yatmadan önce ılık bir duş elde etmek vücudu rahatlatacaktır

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir