Yetkisiz uyku eğitimi negatif etkiliyor

Uluslararası alanda eğitim testleri uygulayan araştırmacılar, az uyumanın öğrencilerin başarısını negatif etkileyen rahat bir etken olduğunu ortaya koydu.

Uzmanlar, gelişmiş ülkelerde bu sorunun daha pozitif yaşanmasını, yatak odalarında gece yarılarına dek cep telefonu ve bilgisayar kullanımına bağlıyor.

Araştırmada, az uyumanın sınıfta oldukça ciddi sorunlara neden olduğu ve uykusuz öğrencilerin anlaması için derslerin normalden daha yavaş ve daha az yoğun işlendiği vurgulandı.

ABD’nin Boston Koleji kadar yürütülen milletlerarası araştırmada, en yüksek yetersiz uyuma oranı 9-10 yaş grubu öğrencilerde %73, 13-14 yaş grubu öğrencilerde ise %80 ile ABD’de görüldü.

Yeterli uyku uykusuz öğrencilerin dünya ortalaması ise ilkokul öğrencilerinde %47, ortaokul öğrencilerinde ise %57 olarak saptandı.

Yetkisiz uyku sorununun en yüksek oranda görüldüğü öteki ülkeler ise Yeni Zelanda, Suudi Arabistan, Kuveyt, Avustralya, Türkiye, İngiltere, Şili, İrlanda ve Fransa oldu. Galibiyet oranı yüksek olan Finlandiya da yeterince uyumayan öğrenciler sıralamasında birincil 10’da yer aldı.

Uyku konusunda en iyi durumda olan ülkeler ise Azerbaycan, Kazakistan, Portekiz, Çek Cumhuriyeti, Japonya ve Malta oldu.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir