Yürüteç ile ilgili bilinmesi gerekenler

Bebek yürüteçlerinin yararlı mı, yoksa zararlı mı olduğu hakkında uzun zamandır süregelen bir kavga mevcut. Gerçekten yürüteçlerin gereksinim arz etmeyen bir bebek bakım arabulucu olduğunu dile getiren Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Yard. Doç. Dr. Nurullah Şener, az önce motor kabiliyetleri yeteri değin gelişmemiş ufak bir bebeğin yürüyemediğini lakin istediği yere ayakta durarak ve yerden zor alarak yürüteç bir uçtan bir uca çabuk hareket edebildiğini söyledi.

Bebek yürüteçlerinin ebeveynler ve bazen de sıhhat çalışanları göre 5-15 aylık bebeklere kullandırdığını kaydeden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Yard. Doç. Dr. Nurullah Şener, şunları söyledi:

Bebeğin yürüme kabiliyetini köreltiyor

Çoğu anne baba yürüteçlerin tehlikesiz olduğunu düşünür ve kendileri diğer işleri rahatlıkla yaparken bebeğin kendi halinde oynayıp eğlenmesine izin verir. Ayrıca yürütecin bebeğin yürümesini de hızlandırdığına inanır. Ne eyvah ancak durum böyle yok. Yürüteçler sahiden bebeğin yürümesine destek etmez. Tersine bebeğin yürüme kabiliyetini köreltir ve hatta bazı durumlarda değil bile edebilir. Yerde yapılan sürünme, emekleme, kendi etrafında yuvarlama, tırmanma gibi aktiviteler kayda değer yürüme öncesi kabiliyetlerdir. Yürüteç kullanımı yerine bebek, bu hareketleri yapması için mutlaka teşvik edilmelidir.

Kazalara neden oluyor

Yürüteçteki bir bebek anne babasından uzaklaşarak yaralanabiliyor. En sık merdivenden düşme biçiminde yaralanmalar meydana geliyor. Sıklıkla kafa yaralanması da gözleniyor. Keza ayak ya da başparmakların sıkışma ardından yaralanması, düşmeye yan kemik kırıkları da oluşabiliyor. öte taraftan bebekler ayakta durur pozisyonda olduğu için normalde ulaşamayacağı yerlere daha rahat uzanabiliyor ve kendisi için güvenli olmayan olabilecek sıcak su, akarsu, zehirli maddeler veya elektrikli aletler gibi maddelere ulaşabiliyor. Bütün bunlar da ciddi yaralanmalar için risk oluşturuyor.

Birçok zararı var

– Yürüteç kullanan bebekler, kendi ağırlıklarına nasıl kaldıracaklarını öğrenemez.

– Yürüteçler, bebeklerin sırtını desteklemez. bu nedenle de bebekler sırtlarını nasıl düşey tutacaklarını kavrayamaz.

– Yürüteçteki bir bebek düşme sırasında nasıl dengede kalacağını anlayamaz.

– Sapan şeklindeki koltuk, bebeklerin kalçasını yay gibi şekle sokabilir. Bu durum bacaklarda eğriliğe ve parmak ucunda yürümeye neden olur.

– Bebekler yürüteçte ayaklarını göremez. Ancak yürüme için görme ve algılama gerekir.

Yürüteç kullanımının sonuçları

– Hareket deneyimlerinde değişen oranlarda azalma,

– Yürümeye başlamayan bebeklerde görülen tekrarlayan hareketleri yapma da sınırlama,

– uygunsuz hareket ve denge stratejilerinin kullanılması,

– Omuz eklemine ve kalça eklemine aynı anda yük bindiren emekleme süresinde azalma.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir