Çayla tepeden tırnağa güzelleşin

Çayın bilmediğiniz daha öyle çok faydası var. Güzelliğinize alımlılık katmak için evinizde kolayca bakım yapın. Bu bakımda çaydan yararlanarak tepeden tırnağa yenilenin.

Deri yenileyici maske

Bu maske cildinizdeki toksinlerin atılmasına muavin olacak. Üç yemek kaşığı yoğurtla bir tatlı kaşığı bal ve çayı karıştırın. Gözlerinizi koruyarak yüzünüze sürün ve 20 dakika beklettikten daha sonra yıkayın. Cildinizdeki yumuşaklık ve canlılık hissini derhal fark edeceksiniz.

Şiş gözlerden kurtulun

Bilhassa yorucu bir günün arkasında ya da bilgisayar aleyhinde uzun vakit kaldıysanız ya da akşam çok geç uyuduysanız, gözleriniz şiş ve bezginlik görünebiliyor. Fakat bu koşul canınızı sıkmasın. Çoğu derde tedavi eden çay şiş gözler konusunda size muavin olabilir. Bunun için iki poşet çayı yarım nehir fincanı kaynar suda 15 dakika demleyin sonra buzdolabında birazcık soğumasını bekleyin. Buzdolabında soğuduktan sonra iki parça pamuğu çaya batırın, sıktıktan daha sonra göz kapaklarınızın üzerine yerleştirin ve yaklaşık 10 dakika dek bekletin. Gözlerinizin çok daha iyi göründüğünü göreceksiniz.

Saçlarınızı parlatın

“Saçlara da dere sürülür mü?” diye sormayın. Eğer saçlarınız yıprandığı için cansız ve mat görünüyorsa akarsu banyosu üstüne değil. Saçlarınızı başlangıçta adi şampuanınızla yıkayın ve durulayın. Ardından daha önce demlediğiniz çayı saçınıza dökün ve yaklaşık beş dakika dek saçınızda bekletin. Saçınızı duruladıktan sonradan kurutma makinesi yardımıyla yok de kendi kendine kurumasını bekleyin. Arkasında saçınıza istediğiniz gibi şekil verebilirsiniz.

Çayın içeriğinde yer alan tein adlı madde keza uyarıcı keza de susuzluğu giderici özellikler içeriyor. E vitamininden 20 kat daha enerjik bir antioksidan olan polifenol adlı madde ise kan dolaşımını hızlandırırken, hücrelerin oksitlenmesini önlüyor ve cildin yaşlanmasını geciktirerek sıkılaştırıcı bir tesir sağlıyor.

Cildinizi parlatın

Özellikle kuru ciltler için kurtarıcı görevi gören çayı güvenle kullanabilirsiniz. Nemlendirici yüz kreminizin içerisine azıcık nehir ekleyin ve yüzünüze gece yatmadan önce sürün. Daha Sonra cildinizi ılık suyla yıkayın ve kurutun. Cildinizin yumuşacık olduğunu göreceksiniz. Çayın içeriğinde bulunan doğal astringent isimli madde doğal bir sıkılaştırıcıdır. böylece cildinizi sadece çayla yıkama bile canlanmasına muavin oluyor.

Anekdot: Yapılan araştırmalara kadar yüzü siyah veya yeşil çay ile yıkamak deri kanserinden de korunmaya asistan oluyor.

Aknelerinizi giderin

Eğer yüzünüzde sivilce çıkacağına dair işaretlerin farkına vardıysanız önleminizi çayla alabilirsiniz. Bir poşet çayı birkaç dakika sıcak suda demledikten sonra poşeti çıkarın ve biraz soğumasını bekleyin. Sonradan sivilcenin çıkacağı yere koyun ve 5-10 dakika sivilcenin üzerinde bekletin. Poşeti aldıktan sonra sivilcenin olduğu yeri bir süre yıkamayın. Sivilce üzerinde yarattığı etkiye inanamayacaksınız!

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir