Ceviz sakinleştiriyor

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Turan Karadeniz, Karadeniz bölgesinde oldukça çok yetişen cevizin fazla faydalı olduğunu söyledi.

Cevizin kanda zararlı kolesterolün birikmesini önleyerek yüksek kolesterolü düşürdüğünü, kadınlarınhamilelik döneminde mide bulantısına iyi geldiğini, damar tıkanıklığı ve şeker hastalığının tedavisinde de kullanıldığını gösteren Prof.Dr. Karadeniz, yapılan bilimsel araştırmalarda cevizin her geçen gün yeni faydalarının keşfedildiğini kaydetti.

Aile içi şiddeti önlüyor

Bünyesinde içerdiği omega 3 yağ asitleriyle cevizin vücuda fazla yararlı geldiğini, cadde kavgaları ve aile içi şiddeti önlemede de büyük rol oynayacağına uyarı çekti.

Prof.Dr. Karadeniz, cevizin bünyesinde bulundurduğu omega-3 yağ asitlerinin mutlaka dıştan alınması gerektiği, alınmaması durumunda kalp ve damar hastalıkları ilk önce olmak üzere birçok fizyolojik rahatsızlıklara yol açacağını ifade ederek “Omega 3 yağ asitleri bununla beraber beynin iletisini destekliyor, vücudu yaşlılıktan, insanları asabiyetten koruyor, insanların sinirli hallerini yatıştırıyor. Günümüzde sık sık rastladığımız tahammülsüzlük, sokak kavgaları, aile içi zorlama omega 3 yağ asitlerinin eksikliğinden kaynaklanıyor. Şiddeti eksilmek için de ceviz yenmesini nasihat ediyoruz” diye konuştu.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir