Cilt bakımınızı kışın yapın

Cilt sorunlarında tedavinin kış aylarında yapılmasının fazla daha dinç sonuçlar verdiğini belirten Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Gonca Gökdemir, daha sağlıklı, aydınlık ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için kış aylarında yapılması gereken tedavileri anlattı.Deri lekelerinin ayrı nedenlere tabi oluşabildiğini vurgulayan Doç. Gökdemir, bu nedenleri ve leke tedavisinde kullanılan yöntemleri şöyle özetledi: “Hamilelik dönemi, bazı ilaçların kullanımı, aşırı güneşe maruz kalma, solaryum, bazı hormonal hastalıklar ve kalıtımsal faktörlere ast cilt lekelenmeleri görülür. Kir tedavisinde kayda değer olan renk değişikliğine neden olan hücrelerin ciltteki derinliğidir. Cildin üstteki kısımlarında oluşan lekeler daha koyu renktedir, tedavileri daha kolaydır. Derin lekeler daha açık renktedir ve tedavileri daha zordur. Kir tedavilerinde kimyasal soyma işlemleri ve fraksiyonel lazer tedavileri uygulanır. Bu tedaviler cildi güneşe aleyhinde daha alıngan duruma getirir. Hem güneş, lekelenmenin en manâlı nedenleri arasındadır. Bu yüzden bu tedaviler mutlaka kış aylarında yapılmalıdır.

Her yaşın sorunu; akne

Akne, derideki yağ bezlerindeki yağ üretiminin artması ve iltihaplanması sonucu ortaya çıkıyor. En sık ergenlik döneminde görülmekle birlikte her yaşta akne sorunu yaşanabiliyor. Erişkin yaşlarda ciltle ahenkli olmayan kozmetik maddelerin kullanılmasının, bir takım ilaçlar ve hormonal hastalıkların akneye niçin olabildiğini andıran Gökdemir, “Akne tedavisinde dışarıda kullanılan kremler içinde yer alan retinoik asit, benzoil peroksit, tetrasiklin gibi maddeler yaz aylarında kullanılamaz. Eğer kullanılırsa ciltte lekelenmelere neden olabilir. Akne tedavisinde etkin olan ve ağızdan alınan bazı antibiyotikler ve A vitamini ilaçları güneşe karşı hassasiyeti artırır. Hem bu ilaçlar cildin kurumasına niçin olur. Bu durumu durdurmak için önerilen kremlerin yaz aylarında kullanılması hastalar için konforlu değildir. Çünkü yaz aylarında terleme ile bu kremlerin etkisi kısa zamanda geçer” dedi.

Akne izlerinden kurtulmak mümkün

Aknenin vaktinde tedavi edilmediğinde bir takım cilt tiplerinde iz oluşumuna yol açtığını söyleyen Doç. Gökdemir’in bu izler için önerdiği çözüm ise şöyle: “Kişinin görünümünü manâlı ölçüde etkileyebilen akne izlerinin tedavisinde en kayda değer nokta; içten dermatolojik muayenedir. Titiz bir muayene ile akne izleri değerlendirilmeli ve çare stratejisi buna göre belirlenmelidir. Akne izleri tedavisinde en sık kullanılan yöntemler kimyasal soyma, fraksiyonel lazer uygulamaları, PRP (trombositten zengin plazma), dermaroller uygulaması, dolgu injeksiyonlarıdır. Bu tedavilerin birçok cildi güneşe aleyhinde hassaslaştırdığı ve güneşle lekelenmeye yol açabileceği için yaz aylarında uygulanmamalıdır.

Cildi gençleştirme her mevsimde mümkün

Ciltte yaşla birlikte oluşan kırışıklıklar, lekelenmeler ve cilt renginde matlaşma gibi problemlerin tedavisinde pek çok yöntem kullanılıyor. Deri gençleştirme için uygulanan botoks ve dolgu injeksiyonları her mevsimde yapılabiliyor. Cildin mat rengini gidermek için yapılan vitamin uygulamalarının mezoterapi şeklinde yapıldığını söyleyen Dr. Gökdemir, cilde parlaklık ve canlı bir dış görünüş veren mezoterapinin de her mevsim yapılabildiğini belirtti.

Bacaklara da kışın müdahale edilmeli

Bacaklarda deri yüzeyinde görülen ince damarlanmaların lazer uygulamaları ile zahmetsizce giderildiğini bildiren Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Gonca Gökdemir’in pürüzsüz bacaklar için önerileri ise şöyle: “Bacaklardaki damarlanmalar kalıtımsal faktörlere veya cildin derin kısımlarında bulunan varislere emrindeki oluşur. Lazer kullanım öncesi derin damarların durumunun araştırılması için ultrason ile tahlil yapılmalıdır. Lazer uygulaması ardından, uygulama bölgelerinde kahverengi renk değişikliği ve sonraki dönemlerde kabuklanma oluşur. Bu dönemde güneşten korunma fazla önemlidir, çünkü güneşe ast lekelenmeler olabilir.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir