Depresyona aleyhinde nasıl beslenmeliyiz

Depresyona yan işgücü kayıpları, verimlilikteki düşüşler büyük bir hesaplı kayba sebep olmaktadır. Depresyonun komplikasyonlarından biri olan içki ve madde kullanımı da bilhassa gençler aralarında çabucak yaygınlaşmaktadır. Çare edilmemiş depresyonun bir öteki manâlı komplikasyonu da intiharlardır. Genç ölümlerinde intihar Amerika Birleşmiş Devletleri’nde vefat sebepleri aralarında üçüncü sıraya yükselmiştir. Yapılan ekolojik çalışmalarda depresif bozuklukların ve iskemik yürek hastalığının görülme sıklığındaki artışta diyet değişikliklerinin de etkisi olabileceği öne sürülmektedir.

Çoklu Doymamış Yağ Asitleri ve Bunalım

Çoklu doymamış yağ asitleri (PUFA) ikiye ayrılmaktadır. İnsanlarda bu çoklu doymamış yağ asitleri vücutta sentezlenmez. böylece bu yağ asitleri için bir gıda kaynağı gereklidir.

• Balık ve balık yağı, keten tohumu, kenevir, kanola ve ceviz yağları omega-3 ailesinin zengin kaynaklarıdır. Gıda ile alınan omega-3 karaciğerde daha dokosahegzaenoik aside (DHA) ve ekozapentaenoik aside (EPA) metabolize edilebilir. Bu değişim insana özgüdür. Fazla miktar omega-6’dan varlıklı yağlar ( mısır, yalancı safran, ayçiçek, pamuk tohumu) kadar ihtiyarlık, hastalık ve stres de bu dönüşümü olumsuz olarak etkileyebilir. Perhiz ile balık ve öteki deniz ürünleri değişen miktarlarda EPA ve DHA öncüsü kaynaklarıdır.

Eski bir deyiş olan “balık, beyine yardımcı bir besindir” sözü fiilen gerçek bir temele dayanmaktadır. Balıkta yer alan bazı asitler beyin gelişimi ve fonksiyonları açısından önemlidir. Aslında beyin dokusu içerisinde bu yağ asitlerden yüksek miktarda bulunur. Bu yağ asitlerinin yeterince sağlanamaması durumunda beyin yaşlanmasının hızlanacağı günümüz görüşleri arasındadır.

Depresyon görülme sıklığı giderek artarken, son yüz yılda batı ülkelerinde diyetle omega–3 yağ asitlerinin alımının şaşılacak şekilde azaldığı görülmektedir. Bu nedenlerden en manâlı olanı nebati yağlarda daha fazla omega-6 yağının bulunması ve diyete daha artı eklenmesi omega-3 yağ asidinin alımını azaltmaktadır.

Beynin kuru ağırlığının az kalsın %20’sinin PUFA’dan oluştuğu ve santral asap sistemindeki her üç yağ asidinden birinin PUFA olduğu bilinmektedir. bu nedenle bu yağların önemi ortadadır. Son araştırmalar bu yağ asitlerinin, sinir sistemi fonksiyonlarında önemli rol oynadığı ve elzem yağ asitlerinin dağıtılmış nöropsikiyatrik bozuklukları çare etmede rolü olabilmesi ihtimalini düşündürmektedir.

Öneriler

Yapılan araştırmalarda yaşam şartlarının değişimine yan olarak psikiyatrik hastalıkların arttığı, bu hastalıklarda tedavinin gitgide artarak zorlaştığı ve yeni çare yöntemlerinin denendiği çoğu kez görülmektedir. Hayat standartlarındaki değişime paralel olarak beslenme alışkanlıklarıda değişmektedir. Özellikle batı ülkelerinde doymuş yağların tüketiminin artması diyetle çoklu doymamış yağların alımını azaltmıştır ve çoklu doymamış yağların içeriği daha fazla omega-6, daha az omega-3 yönüne kaymıştır, ve buna yan olarak omega-6/omega-3 oranı artmıştır. Bu perhiz ile ilgili değişikliğin ayrıca yürek damar hastalıklarının ayrıca de depresyonun aşağıda yatan sebep olduğu belirtilmektedir.

Bunalım, omega-3 yağının az tüketilmesine bağlanmaktadır. Yapılan çalışmalar göstermiştir oysa, düşük sıklıktaki balık tüketimi kadınlarda görülen depresyonla kayda değer ölçüde ilişkilidir. Öteki bazı araştırmalara tarafından ise, gövde dokularında yer alan omega-3 yağ asitlerinin seviyesinin düşmesi, intihar girişimlerinde tehlike faktörü oluşturmaktadır.

Depresyona karşı nasıl beslenmeliyiz?

1 Haftada 2-3 kez balık tüketilmelidir.

2 Omega-3 yağ asidinin alımını artmak için her gün 2-3 adet ceviz içi tüketilmelidir.

3 Diyette antioksidanları (A, C, E vitamini) arttırmak için sebze ve meyve tüketimi arttırılmalıdır.

4 Azami omega-3 içeren sebze semizotudur. Mevsimi geldiği zaman sofralardan semizotu yetkisiz olmamalıdır.

5 Dolu yağ (hayvansal kaynaklı yağ) tüketimi azaltılmalıdır.

6 Diyet içeriği monoton olmamalıdır, çeşitlilik sağlanmalıdır.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir