Deri bakımı için yapılan yanlışlar

Cildinizi gözetmek adına anneannelerinizden kalan fikirler tekrar tekrar işe yaramayabilir. Hisar Intercontinental Hospital Dermataloji Bölümü Uzmanı Dr. Funda Ataman cildimize yapmamamız gereken yanlışları anlattı.

Parmaktaki dolamaya soğan bağlantı kurmak

Parmakta dolama, sıkça tırnağı derin kesme, şeytan tırnaklarını koparma, pak olmayan işlerle mücâdele sonrası ortaya meydana çıkan cilt enfeksiyonudur. Bu enfeksiyonlarda soğan pişirip bağlama adeti vardır. Bunun bilinen bir yararı olmadığı gibi; soğandan ikincil bir enfeksiyon kapma riski vardır. Antibiyotik kullanımı ve iltihabın boşaltılması dürüst tercihtir.

Güneş yanığına yoğurt sürmek

Güneş yanığında yoğurt sürmenin deriye serinlik hissi vermesi dıştan aşina bir etkisi yoktur. Açıkçası yanık merhemlerinin sürülmesi ve soğuk uygulamadır.

Yanıklara diş macunu sürmek

Evdeki ufak tefek kaza yanıklarında diş macunu sürmenin hiçbir yararı yoktur. Aksine ciltte tahrişe niçin olur. Bunun yerine yanıklara uygun merhemler kullanılmalıdır.

Açık yaralara tütün hücum etmek

Açık yaralara tütün akın etmek hiçbir fayda sağlamayacağı gibi ölümcül enfeksiyonlara yol açabilir.

Siğillere incir sütü sürmek

Derinin tahrişine ve kötü izlere neden olur. Bunun yerine siğil ilacı kullanmak, siğilleri dondurmak (kriyoterapi) veya yakmak (elektrokoterizasyon) içten bir tatbik olacaktır.

Ödemli bölgeye sülük yapıştırmak

Ödemli deri bölgelerine sülük yapıştırmak, Anadolu’da her yıl fazla sayıda ağır enfeksiyona niçin oluyor, bazen yaşamsal riskler ortaya çıkıyor.

Derideki morluk ve şişliklere ham et yapıştırmak

Çarpma, vurma sonrası oluşan cilt morlukları ve şişliklerine çiğ et yapıştırmak hem yardımsever değil ayrıca de çiğ etten bulaşabilecek hastalıkları düşünmek lüzumlu.

Ağızdaki aftlara rakı sürmek

Ağızdaki aftlara rakı sürmenin bir faydası yok.

Saçkırana sarımsak, tuz ve sirke uygulamak

Saçkıranda sarımsak, tuzlu, sirke ile kıl kaybı olan bölgeyi ovuşturmak. Saçkıran çoğu kez kendiliğinden düzelir. Saç köklerini kaplayacak şekilde tahriş edici maddeleri sürmek kalıcı kıl kaybına niçin olabilir.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir