Elleri yıkayıp temizlemek iyimser olmayı sağlıyor

Köln Üniversitesi’nden Dr. Kai Kaspar, maddesel temizliğin başarısızlıktan sonradan kişileri nasıl etkilediğini araştırdı. Verilen görevden sonra ellerini yıkayan katılımcıların, yıkamayanlardan daha iyimser olduğu görüldü.

Ellerini yıkamayanların ise verilen görevleri yerine getirmede daha başarısız olduğu tespit edildi. Kaspar, 98 katılımcıyı 3 gruba ayırdı. Araştırmanın ilk bölümünde, 2 gruptan imkansız bir görevi yerine getirmeleri istendi. Görevde başarız olan iki grup ellerini yıkadı, diğer grup bunu yapmadı.

Ellerini yıkayan gruptakilerin bir dahaki sefere görevde galibiyet sağlayabilme konusunda diğer gruptan daha iyimser olduğu belirlendi. İkinci deneyde ise tüm katılımcılara başka bir tayin verildi. Ellerini yıkayanların ikinci testte ellerini yıkamayanlardan daha eksik başarılı olduğu görüldü.

Bilim adamı Kaspar, başarısızlıktan sonra maddesel temizliğin negatif duyguları giderdiğini, başarısızlıkla uğraş için daha iyi bir tavır almayı beraberinde getirdiğini fakat daha iyisini yapmak için motivasyonu azalttığını belirtti.

Araştırmanın sonuçları, “Social Psychological and Personality Science” dergisinde yayımlandı.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir