Geç ve hoş yaşlanmanın formülleri

Estetik medikal hekimi ve beslenme danışmanı Dr. Yüksek Dağ Mamak, geç ve hoş yaşlanmak için uyulması gereken kuralları anlattı.

Uykunun değerini bilin

Vücudumuz günün ilk saatlerinden gece yarısına değin norepinefrin adlı toksini salgılıyor. Oysa biyoloji ile ilgili saatimiz 23.30’u gösterdiğinde uyumamız gerekiyor. Çünkü o andan itibaren vücudumuzda gün boyu salgılanan norepinefrin yavaşça temizlenmeye başlıyor. 00.00-02.00 arası hormonlar yükseliyor ve temizleme yapılıyor. Uykunun birincil dört saatinde yapılan bu yenilenme sırasında IGF 1 (insüline eş gençlik faktörü) ve melatonin de salgılanıyor. İnsüline benzediği için metabolizmanın hızlanmasını sağlayan IGF 1, gençlik faktörü özelliği tamamen kişinin yaşıtlarından daha genç kalmasına yardımcı oluyor. Uykuda salınan en kayda değer hormon olan melatonin ise uykunun düzenleyici, deri destekleyici, metabolizma hızlandırıcı, savunma sistemi güçlendirici, hücreli yenileyici ve cilt destekleyici özelliklerini ortaya çıkarıyor. Bu şartların sağlanamadığı durumda, örneğin 00.30’da yatıp, 01.00’de uykuya dalmamız halinde salgılanabilecek hormon miktarı yüzde 20’ye düşüyor. Bu da ertesi sabahtan vücudumuzun stres ve çok daha fazla kortizon salgılayarak güne başlamasına neden oluyor. Keza stres faktörü nedeniyle yağlanma artıyor, erken yaşlanma kendini gösteriyor, melatonin az olduğu için savunma sistemi düşüyor, IGF 1 daha eksik olduğu için de daha basit kilo alınıyor. Tüm bunları bildikten daha sonra sizi güzel bir uykudan kim alıkoyabilir?

Susamadan su için

Başınız ağrıyor, deriniz kuruyor ve kabızlık sorunu yaşıyorsanız, anlayın ki vücudunuz susamış kalmış. Bu gibi durumlarda yalnız suyla değil, bitki çaylarıyla da vücudunuza değişken destek etmeniz gerekiyor. Hiç kimse bir besini bir kilodan fazla tüketemese de, jurnal su tüketimi ortalama 2.5 kiloyu buluyor. Kadınların yüzde 55’i, erkeklerin de yüzde 60’ını oluşturan su yaşamın kaynağı. Kötü huylu hücrelerin yapısı daha asitli oluyor. böylece vücudumuzun asit düzeyini azaltıp, alkaliye çevirerek bedenimiz için içten bir şey yapabiliriz. Bunun için içeceklerimizi alkaliye döndürmek iyi bir açılış olabilir. İçtiğimiz suya limon sıkarak alkali olmasını sağlayabiliriz. Keza kadınlar için adaçayı, erkekler için yeşil akarsu ya da bunları tüketemiyorsanız, sadece sıcak su içmek bile alkali dengesi sağlamaya tatmin edici oluyor. Midenin alkali dengesini karşılamak içinse, büyük belli başlı öğünlerde akışkan almamak gerekiyor. Bu sayede midenin fazla şişip asit üretmesi de engelleniyor.Çok iyi bir toksin temizleyici olan suyu, susamadan içmeyi alışılmışlık edinin.

Kan şekerinizi dengeleyin

Beslenmede glisemik indeksin ne değin kayda değer olduğunu bundan böyle hepimiz biliyoruz. Basitçe ele almak icabında, bir dilim beyaz ekmek, birkaç kaşık müsli ya da bir tutam çikolatanın herkes 50 kalori olsa da, bunların vücuttaki kan şekerini yükseltme hızları bambaşka oluyor. Şeker vücudumuzda bağırsaktan emilerek, kana geçiyor; kontrolünü de insülin hormonu yapıyor. İnsülin seviyeniz düzenli çalışıyor olsa bile, yüksek şeker girişini tam anlamıyla denetim edemeyebiliyor. bu nedenle fazla tamamlanmış, rafine, katkılı gıdalar (beyaz un, beyaz şeker gibi) yerine, operasyon görmemiş tam tahıl ve buğday ürünleri ile keçi sütü ve keçi yoğurdu gibi ürünler veya suda bekletilip, bir miktar filizlenme ve oksidasyonu sağlanmış baklagillerin tüketilmesi gerekiyor. O vakit şekerin vücuda emilimi böylece yavaş oluyor oysa, hem insülin ahenkli çalışıyor keza de hücreler hırpalanmıyor. Unutmayın, iki saate bir beslendiğinizde metabolizmanız daha basit çalışıyor. Bu sayede insülin her zaman ayakta kalacağı için ortalama seviyesi bozulmuyor, şeker de daha kuytu teftiş ediliyor. Şekerin dünya üstünde en fazla yaşlandıran etkenlerden biri olduğunu çakmak, yatmaya yakın aldığınız şeker türevlerini kesmenize tezgâhtar olabilir. Lakin ‘Benim şekere ihtiyacım var’ diyorsanız, tercihinizi sütlü tatlılardan yanlamasına kullanmayı unutmayın! Ara öğünlerde esmer kuru kayısı, bir-iki bisküvi, bir avuç leblebi, 4-6 tane badem, 1-2 tane ceviz, bir avuç kabak çekirdeği veya fazla lifli meyvelerden yiyebilirsiniz.

Egzersizsiz bir yaşam düşünmeyin

Dünya Afiyet Örgütü, herkesin sıradan bir saat haricen alıştırma yapmasını öneriyor. Mümkünse her gün üç kilometre yürümek iyi bir çalışma olabilir. Oysa fazla kilolu kişilerin hafif ağırlıklarla, mesela yarım litrelik su şişeleriyle zorlama egzersizi yapması da yeterli oluyor. Alıştırma baştan sona vücudun oksijenlenmesi de sağlanıyor.

Güneşten dürüst yararlanın

Geçmişte UV A ve B’den daha çok laf edilirken, şimdi UV C de konuşuluyor. böylece güneşin zararlı etkilerinden korunmak için mutlaka bir güneş koruyucu kullanmak ve dört saatte bir bunu yenilemek gerekiyor. Vücudunuzun güneşin olumlu etkilerini alması, D vitamini ile kemiklerinizin güçlenmesi için, bilhassa sabah güneşini almaya çalışın. Güneşin aşındırıcı bir etkisi olduğunu biliyoruz. Hatta, sarışınların esmerlere göre daha süratli yaşlandığı söyleniyor. Fakat Avrupa’daki güneşlenme süresi bizim ülkemizdekinden daha az; buna rağmen bizim daha yavaş yaşlanmamızın en kayda değer nedeni, but kaslarımızın IGF 1 (insüline eş gençlik faktörü) uyaranı salgılayabilecek şekilde planlanmış olması. Güneş ışınları hormonları daha seri çalıştırdığı için kilo vermede de etkin oluyor. Düşünün bir kere; kışın kilo vermeye çalıştığınızda zorlanıyorken yazın bunu nasıl da kolayca başarabiliyorsunuz.

Antioksidanlara hayatınızda yer açın

Fakat bunu bir doktora danışarak, yaşam tarzınıza yerinde antioksidan seçmesini isteyerek yapın. Çünkü ailesel bir damar hastalığı yatkınlığınız ya da mide rahatsızlığınız olabilir. Bu da antioksidan kullanmamanızı gerektirir.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir