Güzeller sinirlendikçe albenili oluyorlar

‘Sinirlenince daha albenili oluyorsun’ klişesinin doğruluğu araştırmalarca da doğrulandı. öte taraftan İngiltere’de Portsmouth Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden Dr. Ed Morrison öncülüğünde yapılan araştırmada çekici olmayan ahali geniş geniş gülerlerse zevksiz görünüyor. Çünkü ifadesinden çok yüzünün yapısının altında yatan esas şeyin farkına varılıyor.

Fakat bir eşin izini sürmek için açıklama hala küçük farklılık yaratıyor. Dr. Morrison, araştırmasında alımlılık az ya da fazla, ‘insan kendini nasıl sunuyor’ veya ‘nasıl görünüyor’, onu inceledi. Araştırmada insanın ifadesi ne olursa olsun yüzdeki çekiciliğin diğer insanın aklında sabit kaldığı ortaya çıktı.

Dr. Morrison “Yüzün sert dokuları değişmeyen ve erkek ya da kadın, insanlara yüzün yapısının altında yatan şeyi, çekici olup olmadığını söyler. Evrim teorisi bir insanın yüz çekiciliğinin onun biyolojik kalitesinin en kayda değer ipucudur der. Ahali bir eş seçerken cazibeli yüzü seçim ederler” dedi.

Bu çalışmada kişinin çekiciliğinin yüzdeki ifadeye yan olarak öteki insan tarafından değerlendirmesinde ufak farklılıklar buldu. Fakat bu şansın dönmesi sınırlı ve yalnızca yarısı insanların kendi arasındaki sınırlamada önemli. Ayrıca mutlu ifade doğal ifadeden fazla daha albenili değil.

Dr. Morrison “Insanlar başkasının yüz ifadesine dayanarak çekiciliklerine karar veriyor. Ama çekiciyse eşliğe yeğlemek için daha fazla etkili olyor. Örneğin, dehşet ya da küçümseme birini kovalamak için sinyâl yok, buna karşılık tebessüm etmek veya doğal ifade eş seçilmek için daha büyük ihtimal içeriyor” dedi.

Araştırma 128 erkek ve kadın üstünde yapıldı. Fotoğraflarda mutlu, doğal, ağlamaklı, sersemlemiş, korkmuş, kızgın ve tiksinmiş yüz ifadeleri 30’a dek değerlendirildi. Erkek ve kadınların ikisi de albenili her yüzü neredeyse eşit olarak derecelendirdi. Karar vermede cinsiyetin kayda değer olmadığı görüldü. Dr. Morrison “Bizim bulgularımız erke ve kadınların aynı yolla çekici göründüğü fikrini içerdiğini söylüyor. Çünkü büyük ihtimalle insanlar karşı cinsin cazibesini poatsiyel benzeşen gibi değerlendiriyor ve hemcinsinin cazibesini ise karşı taraf olarak değerlendiriyor” dedi.

Araştırma Journal of Nonverbal Behavior dergisinde yayımlandı.

gazeteport

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir