Kadın mutluysa aile de mutlu

Amerika’nın New Jersey şehrindeki Rutgers Üniversitesi’nde aile mutluluğu ile ilgili yapılan araştırma ilginç sonuçlar ortaya koydu. 39 senedir evli yaklaşık 400 çift üzerinde yapılan araştırma, aile mutluluğunun büyük ölçüde kadının ailede kendini mutlu hissetmesine emrindeki olduğunu ortaya çıkardı.

‘Journal of Marriage and Family’ isimli dergide yayınlanan araştırma sonuçlarına kadar aile mutluluğu için kadının kendini ailede mutlu hissetmesi büyük siklet taşırken erkeğin ailedeki ilişki hakkında ne düşündüğü pek kayda değer yok.

Ailenin mutluluğu kadına emrindeki

Araştırmayı yürüten bilim insanlarından Deborah Carr sonucunu şöyle açıklıyor; “İlişkide mutlu bir kadın erkeği için çok daha artı iş yapıyor. Bu da onun hayatına olumlu tesir yapıyor. Erkekler ise başlıca daha az konuştuğu için ilişki konusundaki memnuniyetsizlikten farkında olan olunmuyor ve bu da erkeğin memnuniyetsizliğin kadına aktarılmasını önlüyor.”

Araştırmada ortaya çıkan göze çarpan öteki bir netice ise erkekler hastalandığında kadınlar mutsuz olurken benzer şeyin kadınlar hastalandığında erkeklerde görülmemesi. Deborah Carr, “Erkek hastalandığında bakımının kadın kadar yapıldığını biliyoruz ve bu kadında strese yol açabiliyor. Kadınlar hastalandığında ise bakımı çoğunlukla erkekleri yok kadınların kız çocukları üstleniyor” ifadelerini kullandı.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir