Kauçuk gibi olun stresi yenin

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bir kişinin sağlıklı ruh yapısına sahip olması için iç, sosyal ve iş uyumunun kayda değer olduğunu belirtiyor.

Prof. Dr. Tarhan ruh sağlığında alışılagelmiş birey tanımını değerlendirdi. Tarhan, “Birey her şartta mutlu olmayı başarabilmeli, en negatif hallerde bile. Günümüzde ahali mutluluğu maalesef dış şartlara bağlıyor. Evim, arabam, yazlığım, param olsun da mutlu olayım vs. Bu içten değil. Kişi mutluluğu içinde aramalı. Her şartta mutlu olmayı başarabilmeli” ifadeleriyle bireyin kendiyle barışık olmasının ruhsal sağlık durumu açısından önemini vurguladı.

Strese karşı davranışına göre insan tipleri

1- Sünger tipi insan

Bu tip kişiler her türlü olumsuzluğu çekip, stres yaşıyor. Hemencecik her şeyden şikayetçi olan bu insanların mutlu olabilmeli ne eyvah oysa mümkün görünmüyor.

2- Teflon tipi insan

Mesuliyet almaktan kaçan, tasasız, duyarsız, vurdumduymaz bu tipler, hiç bir şey yapmayıp başkalarının başını yakıyor. Çünkü suçluluk ve pişmanlık duygularına sahip olmuyorlar.

3- Kauçuk tipi insan

Prof. Dr. Tarhan’a göre en sağlıklı alıcı olan bu insanlar gerektiği zaman esneyebilen, strese uyumlu halk müziği. Stresi içine alabilen ama olumsuzlukları emmeyen bu kişiler bu sayede stresi yönetebiliyor, sorunları çözebiliyor.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir