Kayınvalide dırdırı kansere yol açıyor

Ülkemizde yılda 160 bine yakın kişi kanser hastalığına yakalanırken, yaşanan ruhsal travmaların hastalığı tetiklediği bildirildi.

Ağır depresyon, travmalar, üzüntü ve kayıpların kontrolsüz hücrelere zemin hazırlayarak kanseri meydana getirdiğini söyleyen Klinik Psikolog Gülşah Sam Orhan, “Tiroit kanseri, kayınvalide sorunlarını yutan, kendini açıklama edemeyen kadınlarda daha sık görülüyor. Eşinden değer görmeyen kadın rahim kanserine yakalanırken, suçluluk ve pişmanlık duyguları mide kanserine neden olabiliyordedi.

Son yıllarda ismini fazla daha sık duyduğumuz “kanser”e yol açan unsurlar da tartışılmaya devam ediyor. Ülkemizde yılda 160 bine yakın birey kanser hastalığına yakalanırken, yaşanan ruhsal travmaların hastalığı tetiklediği bildirildi.

Ruhsal yapıda meydana gelen sıkıntıların bedeni, bedensel sıkıntıların ise us ve ruhu etkileyebildiğini kaydeden Klinik Psikolog Gülşah Sam Orhan, kanserin de ruhsal yapı bozulmasından kaynaklanan patolojik bir koşul olduğunun kanıtlandığını ifade etti.

Ruhsal problemler kansere neden oluyor

Bilhassa ağır depresyon, travma, üzüntü ve kayıpların kontrolsüz hücrelere zemin hazırlayarak kansere neden olduğunu belirten Orhan, “Lüzum yurt dışarıya yapılan araştırmalar, gerekse seanslarımızda yaptığımız gözlemler bazı kanser türlerinin aşağı hep aynı ruhsal problemlerin yattığı sonucunu gösteriyor. Örneğin, ülkemizde en çok kadınlarda ortaya çıkan tiroit kanserinin temelinde kendini açıklama edememe, yargı tacizlerine aleyhinde sessiz kalma sorunu yatıyor. Türk kadını en fazla kayınvalide sorunlarını yutunca tiroit kanserine yakalanabiliyor. Kayınvalide vefat edip kişi rahatladığında yani psikolojik taciz bittiğinde ise kanser olduğunu öğreniyor” dedi.

‘Değersizlik hissi’ rahatsızlık sebebi

Orhan, rahim, yumurtalık ve rahim ağzı kanseri gibi türlerin ise daha çok kendini bayan gibi hissedemeyen, eşlerinden değerinde görmeyen kadınlarda karşılaşıldığını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Yıllar öncesinde hazmedilemeyen olaylar, mide kanserine zemin hazırlıyor. Eş, kayınvalide travmaları, suçluluk ve vicdan azabı duyguları mide kanserinin en önemli sebepleri aralarında yer alırken, kolon kanseri dediğimiz ince ve kalın bağırsak kanserlerinin ruhsal sebepleri olarak ise bağımlılık duygularını görüyoruz. Kişinin geçmişte bağımlı hissettiği bir şeyden ayrılması kolon kanserine zemin hazırlamakta. Evlat kaybı, benzer kaybı anne baba kaybı bunlar arasında yer alıyor.”

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir