Kırışıklıklarınız işinize kadar değişiyor

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Metin Kerem, modernleşen dünyada insanların durağan kaldığını, bilgisayar başında ve oturarak yapılan işlerin, sağlık durumu problemlerinin yanı sıra çekicilik ile ilgili sorunlara da yol açtığını söylüyor. Aynı mimikleri ve hareketleri, kesintisiz yapan kişilerin yüz çizgilenmelerinde bir artma olduğunu, korunmadan güneşe ya da solaryum ışınlarına maruz kalan kişilerde ise cildin beklenenden fazla daha erken yaşlandığını söylüyor. Meslek hayatının olumsuz faktörü stres ise erken yaşlanmaya tuz biber oluyor.

Dr. Kerem’e göre yüz kırışıklıklarının oluşumunda tekrarlayan mimiklerin etkisi çok keskin oluyor. Özellikle bilgisayar aleyhinde çalışan kişilerde göz kısma ve kaş çatma hareketleri normalden artı yapılıyor. Aşırı mimik hareketleri ilk kez kaş arası almak üzere tüm göz çevresinde kırışıklık oluşumunu çabuklaştırıyor. Yıllar içerisinde bu kırışıklıklar bölgeye tamamen yerleşerek tedavisi zorlaşıyor. Bu süreçte yüz cildinin kalitesinin bozulması ve kırışıklıkların artmasında güneş, sigara kullanımı gibi çevresel faktörler de kayda değer bir rol oynuyor. Yapısal olarak bazı kişilerin mimik kaslarının diğerlerine kadar daha etkin olduğunu söyleyen Dr. Metin Kerem, bu kişilerde çevresel faktörler ortadan kalkmadığı taktirde erken yaşlanmanın zorunlu olduğunu söylüyor.

Korunmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Op. Dr. Metin Kerem, genellikle göz kısma ve kaş çatma hareketlerinin kuvvetli ışığa karşısında yapıldığını belirtiyor. Bilgisayar başında arada ekran filtresi olmaksızın uzun saatler dinmek bu tür bir ışık kaynağıyla karşılaşmak olduğunu, sadece bilgisayar karşısında yok, güneşli bir havada da bu etkiyle aleyhinde karşıya gelindiğini söylüyor. Güneş gözlüğü, şapka gibi aksesuarların önemli olduğunu, ışınların doğrudan doğruya etkisini kırdığını, göz kısma ve kaş çatma ihtiyacını azaltığını dile getiriyor ve ekliyor “öte taraftan direkt güneş ışığının cildi kurutan, direncini kıran bir etkisi de var. UV radyasyon içeren güneş ışınlarının cilt kanseri oluşumundaki katkılarını zaten artık hepimiz biliyoruz. Şu durumda güneşten korunmak keza kanserden ayrıca de erken yaşlanmadan korunmak anlamına geliyor. Güneşten sonradan cilt parlaklığını ve kalitesini bozan bir öteki etken de sigara. Kemiklerden mimik kaslarına, yağ dokusundan deriye değin yüzün tüm elemanlarına ayrı ayrı olumsuz etkileri var. Dokunun mikro düzeydeki kan dolaşımını bozan sigara, hücrelerin yeterince oksijenlenmesini bozarak yüzde yaşlanmayı hızlandırıyor” diyor.

İnce ve Derin Kırışıklıklar İçin

Günümüzde enerjik (harekete alt) ince kırışıklıklar için botox tedavisinin başlıca olduğunu bildiren Op. Dr. Metin Kerem; bu yöntemin özenle uygulandığında herhangi bir mimik kaybına yol açmadığını ve donuk bir ifade oluşturmadığını söylüyor. En sık kullanılan bölgenin; kaz ayakları, kaş arası ve alın olduğunu belirtiyor. Devingen kırışıklıkların tedavisinde halen altın standardın botox olduğunu vurgulayarak, bilirkişi eller kadar doğru yapılan uygulamaların doğal sonuçlar verdiğine değiniyor. Daha derin kırışıklıklar için sentetik dolgular kullanıldığını veya vücudun bir başka yerinden alınan yağ dokusu ile derin izlerin doldurulduğunu söylüyor. Yüz cildindeki yaygın kırışıklıklar ve düzensizliklerin tedavisi ise genellikle lazerlerle yapılıyor. Eğer göz kapakları veya yanak-orta yüz bölgelerinde bariz sarkmalar oluşmuş ise bunların tedavisi için birçok süre cerrahi yöntemler kullanılıyor.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir