Lazer epilasyon hangi koşullarda daha etkili

Lazer epilasyonun güz, kış veya ilkbahar mevsiminde uygulanması gerekiyor. Çünkü bu mevsimlerde güneş daha az olduğundan, güneşin zararlı ışınlarından korunmak da olası olabiliyor. Acıbadem Ankara Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Bahar Öznur, lazer epilasyonun açık tenli ve koyu renk tüylere sahip kişilerde etkin olduğunu belirterek, “Lazer 4 rengi göremez. Bunlar beyaz, gri, sarı ve kızıl renkteki çok ince tüylerdir” diyor.

Uzun dönem sonuçları yüz güldürücü olduğu için son yıllarda kadınların yanı sıra erkekler tarafından da tercih edilen lazer epilasyon yöntemlerinin uygulanışı hakkında bilgiler veren Dr. Bahar Öznur, bu konuda merak edilen soruları şöyle yanıtlıyor:

Lazer epilasyona en çok başvuranlar kimler?

Lazer epilasyona en sık başvuran kadınlar olmakla birlikte son yıllarda erkeklerin de bu konuda talebinin gitgide arttığını görüyoruz.

Epilasyonda kadınlar en fazla hangi bölgelere başvuru yaptırıyor?

Kadınlarda lazer epilasyon vücudun tamamına uygulanabiliyor. En çok tercih edilen bölgelerin başında yüz, kol altı, bikini, etap bölgeleri geliyor.

Erkekler epilasyonda en fazla hangi bölgeleri tercih ediyor?

Erkekler lazer epilasyon tedavisine çoğunlukla aşırı tüylenme şikayeti ile başvuruyor. Dolayısıyla erkeklerde epilasyon en çoğunlukla sakal üstü, sırt, omuz, göğüs, ense ve boyun bölgelerinde uygulanıyor.

Epilasyonun etkin olabilmesi için zorunlu şartlar nelerdir? Tüyün rengi, inceliği, kalınlığı, deri rengi gibi?

Lazer epilasyonda en iyi sonuçlar koyu renkli tüylere sahip ve açık tenli kişilerde alınıyor. Bunun sebebi lazer enerjisinin kıla rengini veren koyu renkli pigment göre iyice emilebilmesidir. Fazla ince ve fazla açık renkli tüyler (beyaz, gri, sarı ya da kızıl) prensip olarak lazer epilasyon tedavisine iyi cevap vermiyor. Ama günümüzde lazer teknolojisinin gelişmesi ile birlikte farklı cilt ve tüy rengi kombinasyonlarına sahip kişilere de güvenle lazer epilasyon uygulanabilirken, başarılı sonuçlar da alınabiliyor. Örneğin ince kıllarda, koyu tenlilerde, yüz bölgesinde, sırt, omuz kol gibi derin yerleşimli tüylerin olduğu bölgelerde daha etkili olan bambaşka bir lazer epilasyon yöntemini tercih ediyoruz. Genital koltuk altı ve bacak gibi bölgelerde ise yine farklı bir cihazla çalışıyoruz.

Lazer epilasyonun yapılamayacağı durumlar var mı?

Vitiligo, sedef gibi bazı deri hastalıkları olan bireylere, 18 yaş altındaki bireylere, uygulamadan önce solaryum ve güneşlenmeye ast yoğun bronzlaşma veya yanık gelişmiş hastalara, son 6 ay içerisinde akne tedavisi ilacı kullanan kişilere lazer epilasyon uygulaması öğüt edilmez.

Epilasyon en çok esmer kişilerde etkin deniliyor, bu doğru mu?

Bu hatalı bir düşüncedir. Cilt rengi açık olanlarda ve kılları koyu olanlarda daha etkilidir. Bronz tenli kişilerde ise lazer epilasyon renkleri normale dönene dek uygulanmaz. Koyu tenli kişilerde lazer epilasyon yapılırken doz ayarlamasında çok dikkatli olunmalıdır. Lazer enerjisi kıl köküne ulaşmadan ciltteki melanin tarafından emilebilir. Bu da yanık ve kir oluşumuna niçin olabilir. Bronzlaşmış tene sahip olanlar lazer epilasyondan daha optimal sonuçlar alabilmek için güneşlenmeye bir süre ara vermeli ve ten renklerinin açılmasını beklemelidir.

Lazer epilasyon yapıldıktan sonradan her tarafta tüylerin çıkma riski nedir?

Lazer epilasyon ile jilet, ağda ve epilatör yöntemlerine kadar çok daha kalıcı, konforlu ve hijyenik sonuçlar elde edilir. Emin aralıklarla birbiri ardına uygulanan seanslar sonucunda tüylerin yüzde 90–95’i daimi olarak yıkım olabilir. Sadece çok eksik miktarda çok ince ve fazla açık renkli tüyler kalabilir. Emin aralıklarla tekrarlanan seanslar sonrasında cilt ve kıl yapısının uygun olması halinde kullanım yapılan bölgedeki kılların kadınlarda yüzde 70-90’ı, kadınlarda ise yüzde 60-80’i daimi olarak temizlenir. Geriye kalan kıllar ise ince, açık renkli ve kozmetik önemi eksik olanlardır.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir