Mutluluğun sırrı haysiyet mı para mı

AMERİKA’daki Berkeley Üniversitesi’nin araştırmasına tarafından grup içinde takdire değer ve saygı duyulan kişilerin, geliri yüksek kişilerden daha mutlu olduğunu göstermesi, ‘Saygınlık mı yoksa para mı insanı daha mutlu ediyor?’ tartışmasına neden oldu. Her ne değin diğer bir araştırmaya kadar Türkler, parayı saygınlığa seçim etseler de toplumun önde gelen isimlerine tarafından haysiyet paradan daha ağır basıyor.

‘Paran vardır ama en bedbaht adam olursun’
Kalp Cerrahı Prof. Dr. Mustafa ÖZ

MEMLEKETTE saygıdeğer olanların bir kısmı adalet etmedikleri halde saygınlık görüyorlar. Paran vardır lakin dünyanın en bedbaht adamı olursun. Saygın almak hoş bir şeydir. Kendinle barışık almak, mutluluğun açılış noktasıdır. Para da mutluluk verir saygınlık da. Hak etmişsen, saygın olmanın zevki daha başkadır. Mutluluk yaptığın işi sevmekle başlar. Biz 8 kardeştik, fazla fakirdik fakat mutluyduk. Bazen para insanın başına bela da açar. ya da paran vardır ama bir sağlık durumu sorunu yaşadığında hükmü kalmaz. Mutluluğu parayla satın alamazsın, içinden gelecek. Yaptığın işlerden gelir sevinç, kendinle barışık olmaktan geçer.

‘Data insanı mutlu eder’
Araştırmacı Yazan Aytunç ALTINDAL

İNSANI en mutlu edecek olan şey saygınlıktan öte bilgidir. Bilge kişiler paraya yük vermedikleri için saygıdeğer statüsüne girerler. Bilge yapabilmek saygınlığın ötesindedir. İnsan parayla mutluluğa ulaşabileceğini düşünüyor ama mutlu görünmek için emek vermek gerekiyor. Emek veriliyorsa o da bilgidir. Data sayesinde kendilerini de çevrelerini de mutlu edebilirler.

‘Haysiyetsiz bir insan da mutluyum diyebilir’
Sanatçı Ahmet ÖZHAN

PARA her kapıyı açmaz. Ilk ilk olarak soyut bir bedel gibi görülse de aslında varlık âlemi saygınlık üstünde durur, maddiyat üzerinde durmaz. Parası olup da haysiyetsiz bir insan da mutluyum diyebilir. Bu varlığı ve kendini algılamasıyla alakalı. Maalesef yaşadığımız toplum içinde saygınlığa siklet vermeyen insan tipine rastlayabiliyoruz.

‘Türk halkı önceliği paraya veriyor’
Konsensus Araştırma Şirketi Genel Müdürü Murat SARI

SAYGIN elde etmek insanı daha fazla mutlu eder. Para bir yere dek. Kamuoyunda tanınan bir şirketim var. Yaptığım işler saygınlık kazanınca kendimi daha mutlu hissediyorum. Akademik yan ağır bastığında insan hesaplı koşulları göz ardı edebiliyor. Üst gelir grubunda olmaktansa üst saygınlık grubunda olmayı yeğliyorum. Oysa 2009’da yaptığımız bir araştırmaya göre Türk halkının yüzde 58.2’si önce parayı seçim ediyor. Geri kalan yüzde 27.6’sı saygınlığı seçiyor. Araştırmaya katılanların yüzde 7.2’si saygınlık parayı getirir diye düşünüyor. Yaklaşık yüzde 7’si ise para saygınlığı da getirir diyor. İnsanların manevi değerleri değil oldu.

Habertürk

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir