Pozitif psikoloji ile 9 adımda zihinsel detoks

Olumsuz duygu ve düşüncelerden kurtularak zihninizi temizleyebilir ve bu sayede üzerinizde baskı oluşturan manevi yüklerden kurtulabilirsiniz. Bunu yeni bir psikoloji dalı olan artı psikoloji baştan sona başarabilirsiniz.

Artı psikolojinin üzerinde durduğu tek şey insanlara zihin temizliği konusunda yardım etmek. Pozitif psikoloji, insanların hayatlarında meydana gelen durum ve durumlarla ilgili zihinlerinde oluşturdukları bazı yargılardan kurtulmalarına destek ederek, bu şahısların negatif düşüncelerden uzaklaşmasını sağlıyor.

9 adımda zihinsel detoks

Mutsuzluğun kökeninde depresif bir ruh halinin bulunduğunu gösteren Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, artı psikolojide kullanılan tekniklerle zihinsel detoks yöntemlerini anlattı:

Her güne üç güzel şey: Bir hafta boyunca her gün, hayatınızda iyi giden şeyleri sebepleriyle birlikte bir kağıda yazmaya çalışın.

Zinde kişilik özelliklerini kullanım: Enerjik olduğunu düşündüğünüz karakter özelliklerinizi yazın (mesela yaratıcılık ya da sadakat gibi) ve sonra bu özelliklerinizi her gün bambaşka bir şekilde kullanmayı deneyin.

Beş dakikalık imha etme seansı: Her hafta 5 dakikanızı ayırın ve zihninize gelen tüm olumsuz düşünceleri bir bir bir kağıda yazın. Daha Sonra o kağıdı yırtın ve değil edin.

Sevgiyle ve nezaketle kendinizle konuşun: Kendinizle konuşun ve sizi mutsuz eden şeyi sırtınızdan atın. Üzüntü veya sıkıntıları taşımaya sürdürmek sadece daha fazla strese niçin olur, gerginlik de vücutta daha fazla özgür radikallerin ve toksinlerin açığa çıkmasının sebebidir.

Masanızı, gardırobunuzu, arabanızı temizleyin: Nerede fazla vakit geçiriyorsanız orayı derleyip toparlayın. Bu temizlikle birlikte gelen enerji ve yenilenme şehvetli bedeniniz, zihniniz ve ruhunuza çok iyi gelecek. düzenli alanlar eşittir derli toplu bir fikir.

Cebren bir şey yapmayın: Bir şeyi yapmaya direniyorsanız, o vakit onu yapmamak için kendinize müsade verin. Bir şeyi yapmaya direnç gösteriyorsak bunun mutlaka bir sebebi vardır. İç sesinize kulak verin. Kendinize ne yapmaktan hoşlandığınızı sorun ve yapmaktan hoşlandığınız şeyleri daha fazla yapın. Mesela, yaşadığınız romantik ilişki sizi hoşnut ediyor mu? Cevap hayırsa, o vakit adamak için kendinize müsaade edin. Sonra, her tarafta bir siz meydana getirmek için harekete geçin.

Başkalarına takviye edin: Başkalarına yardım için bir şeyler yapın, bu haftada birkaç saat ya da yılda 1 ayınızı ayırarak olabilir. Çevrenizde size ve ruhunuza hitap eden ve fiilen güvenebileceğiniz bir takviye derneği ya da hareketi bulun.

Meditasyon yapın: Her gün 1-2 dakika da olsa meditasyon yapmaya çalışın. Meditasyon için yapmanız gereken tek şey birkaç dakikalığına bir yere sakince oturmak, zihninize düşüncelerin gelip gitmesine müsade vermek ve derin derin nefes almaktır. Bunu yaparken mutlaka cep telefonunuzu, bilgisayarınızı veya dikkatinizi dağıtan ne varsa kapatmayı ihmal etmeyin. Sadece kendi kendinizle baş başa olun. Meditasyon, vücuda bu faydaları sağlarken bir de da ruhu temizliyor ve canlandırıyor.

Şükredin: Şükretmek ve gönül borcu insanın ruhunu canlandırır ve ruhun fazla duygularla dolmasını sağlar. İnsan sağlığına yaptığı ölçülebilen katkılar göz önüne alındığında, araştırmacılar şükür ve minnettarlığın iyimserliği arttırdığı, bunun da kişinin bağışıklık sistemi üstünde olumlu tesir yaptığı sonucuna varmışlardır.

Kendinize bir şükür ya da minnettarlık güncesi tutmaya çalışın. Her gün şükrettiğiniz 10 şeyi bir kağıda yazın. Haftada bir gün hayatınızdaki bir kişiye ona hayatınıza kattığı güzellikler için minnettarlığınızı açıklama ettiğiniz bir anekdot veya e-posta gönderin.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir