Rujunuzu diş eti renginize kadar seçin

Son yıllarda yükselen bir trend haline gelen diş estetiğinde galibiyet için yalnızca dişleri değerlendirmek tatmin edici olmuyor. “Diş hekimliği sanatının başlıca ürünü dişler olsa da doğrusu bu sanatın bütünlüğü yüz estetiği ile sağlanıyor” diyen Diş Doktoru Alper Çıldır, dudak ve çene yapısına tarafından hangi diş estetiğinin seçim edilmesi gerektiğini anlattı.

Yakın zamana kadar kişiler dişlerindeki çürük, sancı veya travmaya emrindeki kırık gibi problemler sebebiyle diş hekimine başvururken; bundan böyle günümüzde kişiler daha güzel görünmek ve daha etkin gülebilmek için diş hekimlerinin kapısı çalınıyor. Diş estetiğinin son yılların yükselen trendi olduğunu anlatan Diş Hekimi Alper Çıldır, hangi diş ve dudak yapısına nasıl estetik uygulamalar yapılması gerektiğini sıraladı…

Daha Aşağı dudağı kalın olanlara kelebek kanadı modeli

Estetik diş hekimi, diş ve diş etlerini fotoğraf gibi işleyip çok iyi bir forma ulaştırması gerektiğini belirten Dişçi Çıldır, “Fakat bu formun olabilmesi için dudaklar ve komşu dokuların önemi unutulmamalıdır. Hoş bir resim fakat ona uygun güzel bir çerçeve ile kendini gösterebilir. böylece diş doktoru resmine başlamadan önce çerçevesinin yani ağız dışındaki dokuların nasıl olduğuna dikkat etmeli” dedi. Alt dudakları kalın olan bir kişide üstteki ön iki keser kadınsı geniş derin etki bırakmak gerektiğini örnek veren Diş Hekimi Çıldır, “Bu dişler işlenirken yandaki dişlerin üzerine bir miktar taşması istenir. Kelebek kanadı modeli olarak adlandırılan bu dış görünüş tamamen kişinin daha aşağı ile üst dudak kalınlığı arasındaki düzensizlik dengelenmiş olur ve gülüş esnasında dikkat, dudaklardan fazla olması gerektiği gibi dişlere çekilir” dedi. Çıldır, bu modelin yaratılabilmesi için tek şartın dudak kalınlığının tatmin edici olması gerektiğine uyarı çekti.

Üst dudağı ince olanlarda üst dişler dişlek

Üstteki dudağı ince olan bir kişide ise üstteki dişlerin hafif dişlek yapılabileceğini anlatan Dış Hekimi Çıldır, “Bu sayede dişler hafif öne alındığından ince olan dudak desteklenmiş ve üst dudağın eksik görünen pembe alanının görünümü de artırmış olur. İnce olması nedeniyle keskin olmayan ve gülümseme sırasında ayrıntılarıyla silikleşen dudaklar, daha dolgun ve daha estetik bir görünüme kavuşacaktır. Hem yaşın ilerlemesiyle dudak çökmesinin de bu şekilde önüne geçilebilir” dedi.

Kalın dudaklılara geniş ve ince dişler

Kalın ve etli dudakları olan kişilerde dişlerin geniş ve ince olması gerektiğini belirten Çıldır, “Bu kişilerde kare diş formu seçim edilir. Bilhassa üstteki dişler, dudağı edilgen bırakacak şekilde konumlanmalı; üstteki dudakta gerginlik ve gerginlik yaratmamalı” dedi.

İnce dudaklılara kuytu ve dikdörtgen dişler

“İnce ve çelimsiz dudakları olan kişilerde dişlerin olası olduğunca sıcacık ve dikdörtgen formda olması seçim edilmeli” diyen Çıldır, “Dişlerin diş etine yakın bölümleri muhtemel olduğunca doldurulmalı, yani dişler bombeli olarak işlenmeli. Bu sayede dudak alttan desteklenerek daha çizgili ve gergin görünebilir. Bu durum dudağın inceliğini de ortadan kaldırır” biçiminde konuştu.

Diş etleri açık pembe olanlara açık tonda makyaj

Kişinin yüz ahengine uygun bir şekilde yapılan diş ve diş eti estetiğinin görünümünde yapılan dudak makyajının da önemine değinen Çıldır, “Dişlerin istenilen görünümünü sağlayabilmek için dudak makyajında uygun renk ve materyal seçilmeli. Diş etleri açık pembe renkte ve diş rengi de fazla beyaz olan kişilerde açık tonlu makyaj yapılmalı” dedi.

Diş etleri koyu renkte olanlar açık tonda ruj sürmemeli

Diş rengi koyu olan ve özellikle diş eti rengi kırmızıya yakın kadınların muhakkak açık tonda ruj seçim etmemesi gerektiğini söyleyen Çıldır, “Çünkü böyle bir durumda gülümseme sırasında ilk göze çarpan diş etleri olur. Halbuki gülüş sırasında başlıca görünmesi istenilen diş ve dudak arasındaki uyum. Diş eti elbette uyarı çekmemeli” dedi.

Koyu renkli dudak boyası için dişlerin beyaz olması kayda değer

Koyu tonda makyaj seçimi için; kişinin diş etlerinin mutlaka açık pembe tonda olması gerekmediğini söyleyen Çıldır, “Koyu tondaki diş etlerinde de koyu renkler tercih edilebilir. Burada uyarı edilmesi gereken dişlerin olası olduğunca beyaz olmasıdır. Basit bir beyazlatıcı işlemi ile dişler ön plana çıkar. Bilhassa koyu renkte bir ruj ya da kalemle çerçevelenmiş bir dudak boyası ile diş eti rengi nasıl olursa olsun, dişler beyaz ise mükemmel bir gülüş tutmak mümkündür” diye konuştu.

İnce dudaklılar dudak iç yüzeylerini de fırçalamalı

Mükemmel bir gülüş estetiğinin yakalanmasında dişler kadar diş etlerinin renginin de manâlı olduğunu belirten Diş Hekimi Çıldır, “bu nedenle ağız ve diş bakımı yapılırken diş etlerinin de temizlenmesine, fırçalama esnasında diş fırçasının yuvarlak hareketlerle dişetine masaj yapacak şekilde uygulanmasına dikkat edilmeli. Bilhassa ince ve rahat dudaklı kişiler, diş fırçalama işleminden sonradan dudaklarının iç yüzeylerini de 1 dakika süreyle fırçalamaları gerekir. Bu sayede dişetlerindeki kanlanma artacak ve daha dolgun görünen dudaklara sahip olunabilirler” dedi.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir