Sağlıklı ruh yapısının formülü

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bir kişinin dinç ruh yapısına sahip olması için iç, sosyal ve meslek uyumunun kayda değer olduğunu belirterek, bu üç uyumun senkronize yürütülmesi halinde şahısların ruh yapılarının da dinç olabileceğini bildirdi.

Prof. Dr. Tarhan ruh sağlığında bayağı birey tanımlaması üzerine değerlendirmelerde bulundu. Tarhan, normalliğin nerede başlayıp nerede bittiğine yönelik üç uyumun laf konusu olduğunu açıklama etti. Kişinin kendiyle barışık olabilmesinin manâlı olduğunu vurgulayan Tarhan, “Kişi her şartta mutlu olmayı başarabilmeli, en negatif hallerde bile… Günümüzde halk müziği mutluluğu maalesef dış şartlara bağlıyor. Evim, arabam, yazlığım, param olsun da mutlu olayım gibi. Bu doğru değil. Birey mutluluğu içinde aramalı. Her şartta mutlu olmayı başarabilmeli” ifadelerini kullandı.

Sünger tipi insan

Günümüzde sünger tipi halk olduğunu dile getiren Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu şahısların her türlü olumsuzluğu çekip, stresi yaşayıp, hemen her şeyden de şikayetçi olan, hiç mutlu olamayan kişiler olduğunu kaydetti.

Teflon tipi insan

Bazılarının da teflon gibi olduğunu vurgulayan Tarhan, bu kişilerin de sorumluluk almaktan kaçan, tasasız, duyarsız, hiçbir şey yapmayan ama başkalarını yakan tipler olduğunu söyledi.

Kauçuk tipi insan

İnsanların fiilen duruma kadar esneyebilen kişiler olması gerektiğini ifade eden Tarhan, şunları ifade etti: “Birey duruma tarafından düzen sağlayabilmeli. Kauçuk gibi olmalı. Duruma tarafından esneklik geliştirebilmeli. Ancak kopmadan esneyebilmeli. Stresi içine almamalı, olumsuzlukları emmemeli. Stres yönetimi ve sorun çözme becerisini kazanmalı.

Dinç bir ruh sağlığı için kişinin iç, sosyal ve meslek uyumu fazla önemli. Birey dinç bir ruh sağlığı için kendisiyle, çevresiyle ve meslekleriyle dinç irtibat kurabilmeli.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir