Seyahatin sevinçle geçmesini sağlayacak öneriler

Kurban Bayramı’na sayılı günler kaldı. Tatiller böylece çoğumuz için uzun seyahatler, farklı taşıtlarla yolculuklar anlamına geliyor. Sağlıklı bir seyahat tatilin kabusa dönüşmemesi için oldukça önem taşıyor.

İşte seyahatin sevinçle geçmesini sağlayacak öneriler:

– Hem hava ayrıca de karayolu için yolculuğa çıkmadan önce en kayda değer faktör, uykuyu almış olmaktır. Yolculuğa çıkmadan önce mutlaka sıkı bir kahvaltı yapılmalı, gezi esnasında artı yemekten kaçınılmalıdır.

– Karayolu yolculuğu yapanların, özellikle güneşe karşı hassasiyet yaşayanların mutlaka koruyucu güneş gözlüğünü takması gerekir.

– Ciddi bir işlem geçiren hastalar iki haftadan önce uçakla gezi yapmamalıdır. Önemli koroner atardamar sorunu olan, doğumsal yürek hastalığı bulunanlarda basınç değişikliği ciddi sorunlara yol açabilir.

– Çok uzun süreli araba kullananlar, hareketsizliğin yol açtığı sırt ve boyun ağrısı riski ile karşı karşıya kalabilir. Oturma şekli düzeltilerek muhtemel bel kemiği, sırt ve boyun problemleri önlenebilir.

– Yolculuk esnasında kan şekerini seri yükselten ve seri düşüren besinler tercih edilmemeli, şekerli besinler yerine kuru üzüm, erik veya A ve C vitaminlerinden varlıklı taze meyve ve sebzeler seçim edilmelidir.

– Jet-lag etkilerini eksilmek istiyorsanız, uçuş öncesinde uykunuzu alarak yolculuğa hazırlanın. Uçuş sırasında gerçi fazla uzun olmamak kaydıyla kısa süreli uyuyun.

– Basınç nedeniyle vücudumuz kuruyacağı için ayrıca gezi öncesinde ayrıca de uçuş sırasında bol bol su için.

– Vücudu uyaran nehir, kahve ve alkolden uzakta durun. Bu tür içecekler bununla beraber dehidrasyon yani vücuttaki su oranının düşmesine de neden olur.

– Mecburi kalırsanız, kulaklarınızda basınç hissettiğiniz an yutkunmaya, esnemeye çalışın. Sakız çiğnemek de basıncın dengelenmesine tezgâhtar olacaktır.

– Arabayla veya otobüsle yaptığınız yolculuklarda da mutlaka 1-2 saatte bir durup yürümeye itina göstermelisiniz.

– Uçak yolculuklarında basınç değişikliği ile kulaklarında sorun yaşayanlar yolculuktan önce doktorlarının önerdiği ilaçları kullanmalıdır.

– Karayolunu seçim eden yolcular bilhassa klimanın olumsuz emrindeki etkilerine aleyhinde itinalı olmalıdır.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir