sosyal medya ihaneti artırdı

Uzmanlar, çağın hastalığı olarak da adlandırılan internet bağımlılığının bilhassa sosyal medyada reel kimliğinden uzaktan davranışlar sergileyebilen çoğu evli çift arasında ihaneti de artırdığına dikkati çekti.

Antalya’da özel bir tıp merkezinde tayin yapan Psikiyatrist Uzm. Dr. Ava Şirin Eşsiz, sosyal medya üzerinden yaşanan ihanetlerle ilgili ortaya meydana çıkan psikolojik sorunlarda çoğaltma olduğunu açıkladı.

İnternet öncesi dönemdeki ihanetlerin komşu, yakınlardaki esnaf, aile dostları veya uzak akrabalar arasında yaşandığını ve fazla da sık görülmediğini gösteren Uzm. Dr. Özgün, son yıllarda internet ortamında chat ile başlayan ve Facebook, Twitter, MSN gibi birçok bambaşka sosyal medya alanının gelişmesinin birbirini hiç tanımayan insanları buluşturduğunu söyledi.

Fethiye’de bir kadının Facebook üzerinden tanıştığı biriyle eşini aldattığı için intihar ettiğini andıran Uzm. Dr. Ava Şirin Benzersiz, sosyal medyada eski mektep arkadaşlarından, onların arkadaşlarına kadar hiçbir uzaklık sorun olmaksızın herkese ulaşılabildiğine dikkati çekti.

DEDEKTİFLİK OYUNUNA KADAR

Uzm. Dr. Ava Sevimli Özgün, şunları söyledi:
“Sonuçta şifrenizle giriyorsunuz, kapalı da gözüken bir bölge. Dolayısıyla orada kendinizi öbür bir kimlikle de tanıtabilirsiniz. Ve onun üzerinden gelişen bağlı, oysa böylece çok ilişki oluyor. Bunlar arasında izdivaç dışı ilişkiler gibi böylece çok ilişki türü de var. Ta oysa ne zamana değin, eşler birbirlerini kurcalamaya, bir tür dedektiflik oynamaya başlayıncaya kadar fazla rastladığımız bir şart.”

PSİKOLOJİK PROBLEMLER ARTTI

Uzm. Dr. Eşsiz, insanların internet ortamında kendi kimliğini gizleme gibi bir rahatlığı olduğunu belirtti. Uzm. Dr. Özgün, “Kendini çok öbür gösterebiliyor, diğer bir fotoğraf bile kullanabiliyor. İnternet ortamında halk daha özgür davranıyor. Azıcık sakat bir irtibat. Normalde irtibat sarfedilen sözden fazla daha fazlasıdır sahiden. Sosyal medyada ise yalnızca havada uçuşan cümleler. Herkes çok daha cesur olabiliyor. Evli veya sevgililer arasındaki ihanetlerin ve buna ast yaşanan sorunlardan kaynaklanan psikolojik problemlerin önceki dönemlere tarafından çok daha pozitif arttığını söyleyebiliriz” diye konuştu.

BİRÇOĞUNUN KAYNAĞI İNTERNET

Uzm. Dr. Özgün, şunları kaydetti:
“Acilen başka bir şehirde biriyle kendisini hiç olmadığı gibi biri sunarak, önce internet ortamında başlıyor ve ardından aynı şehir veya farklı şehirlerde buluşabiliyorlar. Adresi, çevreni bilmiyor, karşısındaki hakkında doğru sürükleyici verilere sahip değil. İki taraf da bundan başka bu rahatlığa sahip. Bugün duyduğumuz ihanet hikayelerin birçoğunda internet var. Fazla önemli arttığını görmek olası. Hayatları hiçbir zaman aynı noktada bulunmayacak halk emrindeki yanlamasına gelebiliyorlar.”

DHA

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir