Stressiz düğün için 10 öneri

Her şeyi unutup derin bir nefes alın. Çünkü sizin için çok iyi bir plan hazırladık.

Nişan yüzüklerini parmağınıza taktığınızda mutluluğunuz yükseklik noktasına ulaşır. Ne var fakat zaman ilerler, evlilik tarihi yaklaşır ve üzerinizeki zorlama gitgide büyür… Yapılacak işler önünüze yığıldıkça hazırlıklar bir tatlı acele olmaktan çıkmış, gerginlik kaynağı haline gelmiştir. Panik yapmayın! Yazımızı okuyun ve rüyalarınızı süsleyen o gün için, en bakımlı biçimde nasıl hazırlanabilirsiniz görün. Bundan Başka hiç strese girmeden!

1- Konuşun

Plan yapmadan önce, o özel güne dair fikirlerinizi müstakbel eşinizle detaylı biçimde paylaşın. Uzmanlar işlerin kusursuz bir biçimde tamamlanması için, tek bir anahtar olduğunu söylüyor. Her kapıyı açan, işlerin her iki kişi için mükemmel biçimde ilerlemesini sağlayan bu anahtarın adı, konuşmak. Uzman görüşlere göre, o güne dair arzuladıklarınızı, bunları nasıl başaracağınızı ve her ikiniz için en iyi olanı oysa konuşarak bulursunuz. Bu konuşmalar, amaçlarınızı belirlemenize, yerinde olanlar ve uygun olmayanlar arasında bir ayıklama yapmanıza muavin olur. Bu konuşmalar başta istekleri, ardından ise bu isteklere ne şekilde ulaşılabileceğinin belirlenmesi açısından önem taşır. Yani işleyen bir plan yapmanızı ve planınızı hatasız bi biçimde yürütmenizi sağlar.

Elbette plan yapmanın bir takım kuralları var! Ilk Kez içinizden biri, planınızı her tarafta gözden geçirmekten sorumlu olmalı. Ilk adımda, her ikinizin kaç kararı olduğuna ve bu kararların kaçı üstünde mutabık kaldığınıza karar verin. Çünkü uzmanlar alınan ilk kararlarla ilgili fikirlerin birincil 11 saat içinde değişebildiğini söylüyor.

İkinci adımda, evvelden varsayım edebileceğiniz kimi olumsuzluklar varsa bunları birbirinizle paylaşın. Bu sorunlar kimi vakit ailelerle, kimi süre arkadaşlarla ilgili olabilir. Sorunu henüz yaşamadan konuşmak, çözümü sağlayacak stratejiyi yeniden belirlemenizi sağlar. Böylece keza stresi azaltmış hem de zaman anlamında avantaj elde etmiş olursunuz. Uzmanlara göre, çiftler bir takım gibi hareket etmelidir. Takım arkadaşları oyunu birlikte kurgulamalı, birlikte oynamalı ve birlikte dinlenmelidir.

2- Başlangıç alın

Nasıl bir nikah düş ettiğinizi kendi kendinize sorun. Gündüz vakti mi? Akşam mı? Kapalı bir mekanda mı, yoksa son derece kuytu bir merasim mi? Ilk Önce zaman konusunda bir karara varmayı deneyin. Bu konuyu netleştirdikten sonradan ise iş bölümü kısmına geçin. Eğer bir organizasyon şirketiyle anlaştıysanız, detaylara girmenize gerek kalmaz. Onlara kararlarınızı bildirmeniz ve planınızı geliştirip, detaylandırmalarını istemeniz yeterlidir.

Son olarak bilmelisiniz oysa, kararları ne kadar erken almaya başlarsanız, bu sizin için öyle iyi olur! Çünkü yığınla gelinlik modeli, çiçek düzenlemesi, masa sandalye süslemesi aralarında bir karara varmak hayli zaman alır. Unutmayın, ne değin erken karar verir ve seri yol alırsanız, pek iyi!

3- Hayatınızı organize edin

Her şeyin yolunda gitmesini sağlamak için bir şeyler yapın. Örneğin işleri daha kolay yürütmek için e-mail hesabınızı kullanabilirsiniz. Ilk Olarak hesabınızda evlilikle ilgili bütün yazışmaları toplayacağınız bir klasör açın. sonradan evlilikle ilgili bütün yazışmalarda göstermek amacıyla isminizin, evlenme tarihinizin ve irtibat için telefon numaranızın bulunduğu standart bir imza yaratın. Çiçek, davetiye, nikah şekeri gibi işler için fiyat ve numune resimlerini bu e-mail ile halledin. Aldığınız tüm fiyat tekliflerini ve gönderilen tanıtım resimlerini tek klasör aşağıda toplayın. Bu işin en iyi tarafı, nerede olursanız olun gelen teklifleri okuyabilmenizdir. Ola Ki e-mail hesabı imkanınız yoksa, faks yoluyla irtibat kurmayı deneyin.

4- Para işleri

Hepsinden evvel konuşulması gereken konu bütçe meselesidir. Hayallerinizde mükemmel bir nikah planı olabilir fakat bu iş için gerçekçi bir bütçe planı yaptığınızdan belirlenmiş misiniz? Detaylı hesaplama yapmadan önce toplamda ne kadar para harcayabileceğinizi netleştirin. sonradan, bu paranın ne kadarını nikah, ne kadarını balayı veya evinizdeki eksikleri bitirmek için tüketmek istediğinizi belirleyin. Bu hesapları yaparken, hayatınızın ilk düğünü, ilk balayı ve birlikte yaşayacağınız evin birincil kuruluşu olduğunu unutmayın. İsteklerinizi yokuş noktasından birazcık aşağılara sürüklemek, büyük mağazalar yerine, pazarlık yapma imkanınızın olduğu daha küçük mağazalara yönelmektir.

5- Ne zaman ve nerede?

Kendinize bazı sorular sorun. Mesela hangi tarihte evlenmek istersiniz? Belirlediğiniz bu tarih sizin için ne dek gerçekçi? Olur Ya aklınızdan çıkmıştır lakin evliliklerin yoğun olduğu kimi tarihlerde fiyatlar önemli çoğalma gösterir. İnternet ya da telefonla farklı tarihler için fiyat soruşturması yapın. Tavsiyemiz, balayı, nikah salonu gibi harcamalar için fiyat alacağınız yerleri tek tek gezmek yerine telefon veya internet yoluna başvurmanızdır. Çocukların katılmadığı bir düğün size daha yerinde rakamlara mal olabilir. Meşrubat miktarında kısıtlama yapmasanız bile en azından çeşitlilik anlamında bir sınırlama getirebilirsiniz. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise, düğün mekanının dekorasyonu ile ilgilidir. Ne dek eksik ayrıntısıyla uğraşma istek ederseniz, fiyat pek makul olacaktır. Düğün için dekorasyon konusunda daha esnek davranan bir salon araştırın.

6- Konuk listesi

Kaç kişiyi davet edebilirsiniz? Net bir rakam için nişanlınızla baş başa verip bir misafir listesi oluşturun. Bu listeyi yaparken davetlileri eşleriyle birlikte çağımanız gerektiğini hesaba katın. Bu sayıyı belirlerken gerçekçi olun. Ilk etapta kısıtlı bir sayı ile başlayıp, ilerleyen zamanda “Bir birey daha eklesek ne olur?” derseniz, yavaş yavaş bütçenizi aşarsınız. Listeyi oluştururken ilk akla gelen kişiler gelinin ailesi, damadın ailesi, gelinin arkadaşları ve damadın arkadaşlarıdır. Ana sinir bozucu olan konu, anne ve babaların sizin tanımadığınız bir yığın kişiyi çağırmak istemesidir. Bu durumla karşılaşmamak için anne ve babanıza çağırabilecekleri insan sayısını net olarak ve ilk her tarafta söyleyin. Bu sayının dışına çıkamayacaklarını kesinlikle belirtin. engelleyici durumlar yaşamaktan ve bir istif tanımadığınız insanı eğlendirmek zorunda kalmaktan kurtulursunuz.

7- Kıyafet durumu

Düğün için gelinlikçileri ziyaret etmek birincil anda hoş bir akıl gibi gelse de, bir sürü mağazaya girip çıktıkça aklınız tamamen karışır. Gelinlik seçerken en iyi akıl, ansızın fazla markanın tasarımlarını satan büyük mağazaları kullanmaktır. Şayet mağazadan alışveriş yapmayıp aklınızdaki gelinliği diktirmek istiyorsanız bu takdirde birçok yere girip çıkmaktansa çevreden nasihat almalısınız. Yakın zamanda evlenen arkadaşlarınız varsa, onlara hafıza sormayı deneyin.

Fazla detaya inmek ve bütün gelinlikçileri seyahat etmek size epey bir süre kaybettirebilir. neticede kafanız karışır, zamanınız daralır ve içinize sinmeyen bir modele “evet” aramak zorunda kalırsınız. Gelinlik modeli seçerken fazla sayıda birey ile seyahat etmek, çok kişiden fikir olmak kafa karıştırır. En güzeli, aileden zevkine güvendiğiniz birileri ve yakın arkadaşlarınızdan bir ikisiyle dolaşıp fikirlerini almaktır. Onlardan fikirlerini dürüstçe söylemelerini isteyin. Beğendiğiniz metrelerce kuyruğu olan nostaljik bir modele itiraz ettiklerinde, asla onlara sinirlenmeyin. Bütçenizi aşan meşhur tasarımlar yerine akla uygun bir fiyata bir benzerini diktirmeyi veya kiralamayı deneyin.

8- Şık şeyler

Kimi şeyler yalnızca sizin seçiminizle ışık halkası gelir. bu nedenle onlarla ilgili kararları başkasına bırakmamalısınız. Süslemelerde kullanılacak taze çiçekler, dekorasyonun ince detayları gibi özen isteyen konularda son karar her zaman size ait olsun. Ola Ki çiçekleri, minik süslemeleri dolaşıp yeğlemek için yeterince vaktiniz olmayacaktır. Bu durumda sizin için çalışan bir organizasyon şirketi varsa, aklınızdakileri onlara tarif etmeniz yeterlidir. Seçmeniz için örnekler getirirler, siz de aralarından bir karar verirsiniz. Bir şirketle çalışmaya bütçeniz müsade vermiyorsa, kuzeninizden ya da kardeşinizden yardım isteyin.

9- Kuvvet işler listesi

Size kendinizi kötü hissettiren şeyleri bir liste haline getirin ve yanına neden kötü hissettiğinizle ilgili bir açıklama ekleyin. Tıpkı biten işlerin bir listesini yaptığınız gibi, kötü hissetmenize neden olan şeylerin bir listesini de yapabilirsiniz. Bu listeye başardığınız işleri ve yapmakta zorlandığınız şeyleri, karşılarına ise varisi olmak için neye ihtiyacınız olduğunu yazın. Bu liste, sorunlarınızı devretmek açısından faydalı olduğu gibi, bir yol gösterici olarak da size çok yardımcı olur. Unutmayın, sorunun sebebini bulmadan, çözümünü bulmak imkansızdır.

10- Süre aşımı

Düğün planı yaparken, önemli bir gerginlik altına girersiniz. Bu stres halihazırda sürekli ilişkinizi risk altına alabilir. Çünkü yapılacak işlerin aşağıda boğulan sadece siz değilsinizdir. Üstelik unutmayın ancak, herkesin stresle baş etme tarzı ve dayanıklılığı farklıdır. Olur Ya her ikiniz de gereğinden fazla gerginseniz bu ilişkinizin sağlığını etkileyecek, mutsuz bir gelin ve güvey olarak dünya evine adım atmanıza niçin olacaktır. Bu durumla baş etmek için en iyi yol yapılacak işler, ödemeler, listeler gibi konuları konuşmadığınız özel zamanlar yaratmaktır. Tatil günleri yapılacak piknikler, sinemaya gitmek ya da hoşlandığınız diğer aktivitelere zaman yarmak en iyi yöntemlerdir. Bu özel zamanlarda katiyen ve katiyen düğününüzle ilgili bir konuyu gündeme getirmeyin. Bu konuda muhakkak kurallar koyun ve kuralları uygulayın. Hatta düğün için yaptığınız listenin bir benzerini bu meslek için kullanın. Her ikinize eğlenceli gelen ve yapmayı istediğiniz şeyleri tek tek bu listeye yazın ve gerçekleştirdikçe üzerini çizmeyi unutmayın. Düğün yapmayı nasıl ciddiye alıyorsanız, ileride hayatını beraber geçirecek bir çift olarak rahatlamayı, eğlenmeyi ve hoşça zaman geçirmeyi de ciddiye almalısınız.

Evlilikhazırlıkları.com

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir