Uyutmayan 8 alışkanlık

Yatmadan önce televizyon izlemeyin, bilgisayarı, akıllı telefonunuzu yanı başınızdan uzaklaştırın. Bu tavsiyeleri olur ya milyonlarca kez okumuşsunuzdur olur ya ama bundan başka bilmedikleriniz var. Hayatınızın en dinç alışkanlığı olur ya de uykunuzu alt üst ediyor olabilir.

1- Beslenme

Haftada birkaç gün geç saatlerde yemek yemek yiyorsanız araştırmalara tarafından bu uykularınızı bir hayli fena etkiliyor.

2- Ağzınızdaki ferahlık

Dişlerinizi yatmadan önce fırçalamayın demiyoruz. Çünkü gece ağzı temizleyen tükürük salgısı, salgılanmadığı için dişlerinizi yatmadan önce temizlemiş olmanız daha önemlidir. Fakat yapılan çalışmalar gösteriyor ki nane beyni uyarıyor ve dolayısıyla beyni canlandırıyor, açıkgöz kalmasını sağlıyor. Bu yüzden diş macununuzu bambaşka bir aromadan seçebilirsiniz.

3- Limon sevgisi

Yemekten daha sonra dere ve içine de bir dilim limon olur ya sevdiğiniz bir seçenektir. Fakat bu da uyumayı engelleyebilir. Çünkü limon diğer birçok meyve gibi enerjinizi yükseltir ve sizin kurnaz kalmanıza neden olur. bu nedenle limoni çayınızı sabah saatlerine alın.

4- İyi bir kitap

İşte bu sizin de başınıza gelmiş fakat hiç farketmediğiniz bir detaylar olabilir. Okuduğunuz iyi bir kitap, sizi farketmeden heyecanlı bir filmden daha artı peşinden sürükleyebilir ve saatlerce uykunuzu kaçırabilir.

5- Yatmadan önce içilen sigara

Yatmadan önceki sigaranın sizi gevşettiğini zannediyor olabilirsiniz. Ama bütün tersi. Sigaradaki nikotin beyni uyarıyor ve uykuya dalışınızı zorlaştırıyor.

6- Soğuk suyla yüz yıkamak

Yüzünüzü soğuk suyla yıkamak gözenekleri sıkılaştırabilir. Lakin bu işlemi sabahtan yapsanız daha iyi olur çünkü bununla beraber uykunuzu kaçırmaya da birebir. Yatmadan önce illa ki yüzünüzü yıkayacaksanız sıcak suyla yıkamayı deneyin.

7- Telefonu gece sıkıntı etmek

Geceleri e-mailleşmeyi bıraktınız, artık cep telefonunuzu elinizin kolunuzun altına da almıyorsunuz ama hala onunla ilgili bir kusur yapıyorsunuz. Geceleri telefonu çok miktar ederken telefondan meydana çıkan belirsiz bir şekilde ışıklar bile sizi uyandırmasa da uyku kalitenizi düşürüyor.

8- Artı sıcak

Hele soğuk kış günlerinde yeni değiştirdiğiniz pak çarşafların içine girmek uyku için hoş bir seçenek gibi ancak vücut sıcaklığını dikkate alın. Eğer çok kalın bir battaniye altındaysanız vücut ısınız çok yükselecektir ve bu uyumanızı engelleyecektir. Gece yatarken gövde sıcaklığı normalden daha eksik olmalı.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir