Yaz sıcaklarında gizli uyumak için bunları yapın

Yılın en sıcak ve bunaltıcı günlerini yaşıyoruz. Gündüz ne kadar güçlük çekiyor ve bunalıyorsak gece de aynısını yaşıyoruz. Hatta bir takım geceler okadar sıcak oluyor ancak uykuya dalamıyoruz, dalsak bile gecenin bi saatinde uyanıveriyoruz.

Peki daha dar bir uyku çekebilmek için ne yapabiliriz? Bunun bir çözümü var mı?

İşte sıcak gecelerde sizi rahatlatacak öneriler…

– Sorunlarınız olsa bile bunları gece artı kurcalamayın.
– Spor yapın (lakin yatmadan iki saat önce yok).
– Dengeli beslenin, sigarayı bırakın, akarsu ve kahveyi azaltın.
– Yatağa yattığınızda boynunuzu da destekleyen bir yastık kullanın. Mümkünse elinizin ve kolunuzun üzerine yatarak uyumayın. Yüzüstü baş yanlamasına dönmüş uyumaktan da kaçının.
– Eğer gün içinde fazla kafeinli içecek aldıysanız, ekmek ya da kraker gibi karbonhidratlı besinler alarak kafeinin etkilerini azaltın.
– Cadde gürültüsünü alıkoymak, sesli cihazları yatak odasından çıkarmak, tedavi olabilir.
– Uyku saatlerimizi ve süresini çakmak ve bunlara uygun saatlerde yatıp kalkmak, sağlıklı bir uykunun birincil şartıdır.
– Yatmadan hepsini kapatın, perdeleri çekin. Işık uykuya mani olur. Elektronik cihazlar, hatta gece lambası dahi sıcaklığı arttırır.
– Bazılarımızın yatakta yemek yeme, televizyon seyretme gibi alışkanlıkları vardır. Ama, yatak yalnızca uyuklamak için kullanılmalıdır. Yatmadan önce zihni yormayan kitaplar okunabilir.
– Uzmanlara göre yatak en az 180×240 cm boyutlarında olmalı.
– Yatmaya yakın alkollü içkiden kaçının.
– Isı yalıtımlı mekânlar kışın sıcak, yazınsa serin olur. Yalıtımla soğutma cihazlarının harcadığı enerji de yüzde 50 azalıyor.
– Yerinde büyüklük ve güçte klima satın alın. Klimayı dış ortamdaki sıcaklığın en fazla 5-6 derece altına tarafından ayarlayın.
– Fransa’da yapılan bir araştırmaya kadar yatak odasında cep telefonu çalması, kaliteli uykudan ortalama 50 dakika çalıyor.
– Fazla yağlı ve şekerli yiyecekler uyutmaz. Sıcak havada hafif yiyecekler yiyin ve yemek ile uyku arasına en az üç saat koyun.
– Keza fasulye, brokoli, karnabahar, brüksel lahanası gibi gaz yapan sebzelerden ve mide yanması yapabilecek baharatlardan da akşamları kesinlikle uzaktan durulması gerekiyor.
– Serotonin, tripofan ve melatonin yönünden zengin bir takım besinler uyumanıza tezgâhtar olur; ılık süt bunların başında gelir.
– Keza ton ve kalkan balığı, enginar, badem, yumurta, şeftali, ceviz, kayısı, kuşkonmaz, keten tohumu, yulaf, patates ve muz da uyku getiren diğer besinlerdir.
– Terleme, su ve elektrolit kaybına yol açar. Sıcakta serinlemek için bol su için. Günlük ihtiyaç 1.5 litre.
– Yatmadan önce (azami 37 derecede) alınacak ılık bir duş uyumaya destek eder. Duştan sonra saçınızı nemli ele vermek da yardımcı olacaktır.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir