Bu hafta vizyona girenler- 12 Nisan

Oblivion

Başrolünü Tom Cruise’un oynadığı, eşsiz ve çığır açan bir film olarak değerlendirilen Oblivion, kıyamet sonrası bir zamanda geçiyor. Deneyimli asker Jack’i canlandıran Cruise’a, Olga Kurylenko, Morgan Freeman, Andrea Riseborough ve Nikolaj Coster-Waldau eşlik ediyor. Tron Efsanesi’nden tanıdığımız genç yönetmen Joseph Kosinski’in kendi çizgi romanından uyarladığı Oblivion’ı bilimkurgu meraklıları uzun süredir bekliyordu.

Son dönemin en popüler bilimkurgu konularından biri olan kıyamet sonrası dünyanın geldiği duruma odaklanan filmde, insanoğlunun yok olmasından sonra uzaylıların işgal ettiği bir dünya görüyoruz. Filmde insanlığı kurtarmak için mücadele eden Jack’in yanında gördüğümüz Julia karakteri için daha önce, bu yıl Oscar adaylığı yaşayan Jessica Chastain düşünülmüştü. Ama egzersiz takvimi uyuşmayınca rol Kurylenko’nun oldu.

Dehşet Bir Film 5 (Scary Movie 5)

Bir önceki filmden bu yana yedi sene geçmiş olması sebebiyle uzun ara bahşedilen film olan Dehşet Bir Film 5’te bu kere Paranormal Activity, Siyah Kuğu (Black Swan), Mama, Arzu Oyunları (The Hunger Games), Ayı Teddy (Ted), Kötü Ruh (Evil Dead), Başlangıç (Inception) ve Nefret Edilen Şey Kapanı (The Cabin in the Woods) gibi filmlerin parodilerini izleyeceğiz. Filmin yönetmen koltuğunda Malcolm D. Lee oturuyor. Oyuncular arasında ise Ashley Tisdale, Simon Rex, Regina Hall, Chelan Simmons, Lindsay Lohan, Charlie Sheen ve Heather Locklear yer alıyor.

Filmde öteki oyuncuların aksine Charlie Sheen ve Lindsay Lohan kendilerini canlandırıyor. Yaşadıkları skandallar ile gündemi meşgul eden iki ismin birlikte yer aldıkları sahnenin çekimleri sırasında yaşadıkları da uzun süre konuşulmuştu…

Crood’lar (The Croods)

Animasyonun deneyimli isimleri Chris Sanders ve Kirk DeMicco’nun senaryosuna ve yönetmenliğine imza attıkları Crood’lar (The Croods) tarih öncesi bir zamanda geçiyor. Film bununla birlikte DreamWorks Animation firmasının çektiği ve 20th Century Fox kadar dağıtılan birincil yapım olma özelliği taşıyor. Filmin orjinal seslendirmelerinde Nicolas Cage, Ryan Reynolds ve Emma Stone gibi isimleri görüyoruz. Crood’ların Türkçe seslendirmesi yapan isimler arasında ise Aslı Tandoğan yer alıyor.

Depremden daha sonra yaşadıkları mağaraları yıkılan bir aile kendilerine yaşayacak başka bir yer bulmak için yola düşüyor. Yol boyunca onlara eşlik eden, yeni icatlar yapan genç Guy ise en çok ailenin büyük ve deli doymuş kızları Eep’in dikkatini çekiyor. Dünyanın ilk çağdaş ailesi olan Crood’lar, Amerika’da vizyona girdiği hafta, Olympus Has Fallen adlı aksiyonu geride bırakarak ilk sıraya yerleşmişti.

Gazeteci Çocuk (The Paperboy)

Filmi yönetmeni Lee Daniels’ın “Bence ya fazla seveceksiniz ya da nefret edilen şey edeceksiniz. Gri bir alan değil.” sözleri ile tanımaldığı kullandığı Gazeteci Çocuk (The Paperboy), ülkemizde bu yıl !f İstanbul Egemen Filmler Festivali’nde ilk kez gösterilmişti. Film, Matthew McConaughey, Zac Efron, Nicole Kidman, John Cusack ve Macy Gray gibi isimlerden oluşan dinç oyuncu kadrosu ve sıradışı hikayesi ile dikkat çekmişti.

Üniversiteden atılan ve gazete patronu babasının yaşadığı şehre geri dönen genç bir çocuğun üzerinden, ırkçı bir dünyada işlenen bir cinayeti ışıklandırma sürecine odaklanan film ile yönetmen Daniels eleştirmenleri ikiye bölmüştü. Nicole Kidman ve John Cusack’ın oyunculuk performansları için oldukça radikal yorumunu yapmak yalnış olmaz.

Zerre

Senaristliğini ve yönetmenliğini kısa filmlerinden tanıdığımız Erdem Tepegöz’ün yaptığı Zerre, 49. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ilk gösterimini gerçekleştirdi. Festivalde “En İyi Yönetmen”, “En İyi Ilk Film”, “En İyi Sanat Yönetmeni” ve “SİYAD” ödüllerine layık görülen, keza 3. Malatya Film Festivali ödül töreninde de “En İyi Bayan Oyuncu” ve “En İyi Kurgu” ödüllerini alan filmin başrolünde Jale Arıkan yer alıyor. Arıkan’a usta oyuncu Rüçhan Çalışkur, Özay Fecht ve Remzi Pamukçu eşlik ediyor.

Zerre’de işsiz kalan Zeynep’in, kızı ve annesi ile büyük şehrin ortasında hayatta kalma mücadelesine şahit oluyoruz. Afişinde Tuncel Kurtiz’in “Yılmaz Güney Zerre’yi izlese fazla severdi” sözünün yer aldığı filmde Zeynep’in dünyadaki varlığına karşılık oluyor ”zerre”. Ve organ ticareti gibi ”keskin” konulara da değinirken, her gün binlercesi yaşanan hayatlara yakından fakat hiç hissettirmeden bakıyor…

Atatürk’ün Fedaisi Topal Osman

Atatürk’ün Fedaisi Topal Osman filminin yapımcıları film ile ilgili olarak tarihle ilgili sırları ortaya çıkardıklarını dile getiriyor. Yönetmen koltuğunda aynı zamanda filmin senaristi olan ve yapımcıları aralarında da bulunan Atilla Akarsu’nun oturduğu Atatürk’ün Fedaisi Topal Osman’ın oyuncuları arasında Reha Beyoğlu, Mehmet Tokat, Ali Yaylı, Özcan Varaylı, Orhan Kılıç ve Bülent Polat gibi isimler bulunuyor.

Kurtuluş mücadelesi döneminde manâlı rol oynayan ve Topal Osman lakabıyla aşina Milis Yarbay Osman Ağa’nın öldürülmesine yol açan karanlık olaylara odaklanan film, yaşanılan dönemde isimleri bilinmeyen ama kayda değer etkileri olmuş bir çok kişi hakkında da bilgi veriyor…

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir